A A A

We wtorek, 17 maja debatowaliśmy. Kolejnego dnia budowaliśmy miasto naszymi oczami. Każdy będzie mógł je zobaczyć już 22 maja podczas happeningu w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Debatę rozpoczęła żywa dyskusja z dwoma cennymi gośćmi. Poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska, Przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu, pytała „Jak doprowadzić do sytuacji, by młodzi nie wyrastali z zamiłowania do kultury?”. Przyznała też młodym rację, że kultura to nie tylko muzyka poważna, muzea i filharmonie, to także nurt offowy, nieznany szerszej publiczności. W odpowiedzi na pytanie pani poseł o definicję kultury pojawiły się różne głosy. Jeden z uczestników twierdził, że „kultury nie da się zdefiniować, ponieważ składa się na nią wiele czynników, w tym sposób wychowania”.  Inna uczestniczka zdefiniowała kulturę w prosty sposób jako „współuczestnictwo, robienie czegoś razem”.

Także Członek Zarządu Województwa Łódzkiego, Marcin Bugajski drugi rok z rzędu znalazł czas na dyskusję z młodymi. Podpowiadał jak można wykorzystać fundusze europejskie do realizacji swoich planów. „Taką debatę można sfinansować ze środków unijnych” – mówił. A z sali posypały się pytania „jak mamy nauczyć się tworzyć projekty? Kto nas może w tym wspierać; jak mamy nauczyć się współpracować z administracją, która rządzi się swoimi prawami?”.

Następnie młodzież wypracowała wnioski w czterech grupach tematycznych (młodzi a rynek pracy, wolontariat i edukacja pozaformalna, aktywność obywatelska i programy dla młodzieży).  Aby rezultaty pracy były konkretne i realne, młodzież wspierali eksperci: Elżbieta Czarnul, Kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi, Joanna Tellus z Ochotniczych Hufców Pracy, Tomasz Kupis – Radny Rady Miejskiej w Zgierzu, Adrian Skoczylas – Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG, Katarzyna Kubicka – Centerko, Paulina Obiedzińska – Młodzieżowa Rada Miasta w Łodzi, Katarzyna Urbaniak – Fundacja Galeria Promocji. W sesji plenarnej do dyskusji dołączyła także Pani Agnieszka Sińska, p.o. Dyrektora Biura Rozwoju Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Łodzi.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z debaty

Wnioski były inspiracją dla młodych biorących udział w drugim dniu debaty – warsztatach plastycznych. Tak powstało Miasto Młodych – wizja przestrzeni publicznej widziana oczami młodzieży.  „Takiej grupy jeszcze nie mieliśmy” – skomentował intensywną pracę uczestników prowadzący warsztaty, Wojciech Bednarek z Grupy NEO.

Efekty pracy młodych będzie można podziwiać podczas happeningu 22 maja w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (ul. Tymienieckiego 22/24) od godz. 15.00. Wcześniej, punkt 12:00 z Placu Wolności wyruszy I Debata w Tramwaju. Każdy chętny będzie mógł wsiąść i porozmawiać z politykami o sytuacji młodych w województwie.  Będzie to także ostatnia szansa na współtworzenia publikacji zawierającej konkretne pomysły na zbliżenie się do idealnej wizji Miasta Młodych. 

Szczegóły: www.inspiratornia.org.pl

Projekt realizowany w ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży 2011. Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

Monika Pabijańska,
Stowarzyszenie Inspiratornia 
 
 
W imieniu Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich EZG dziękuję Inspiratornii za zaproszenie do debaty. Po raz drugi - choć tym razem jeszcze lepiej - okazało się, że młodzież jest dużo fajniejsza i aktywniejsza niż się może wydawać. Potrzeba działań, które zachęcą ją do jeszcze większego zainteresowania tym, co się dzieje wokół niej, potrzeba osób, które powiedzą jak i gdzie znaleźć miejsca do pozyskania środków na działania, potrzeba specjalistów, którzy pomogą jej w wyborze przyszłej drogi zawodowej. Dobrze, że ludzie młodzi uczestniczą w tego typu akcjach - z niecierpliwością czekam na efekty ich pracy twórczej. Podobnie zresztą jak na przyszłoroczną debatę.
 
Adrian Skoczylas 

 

 

.