A A A


Cyberprzemoc jest problemem poważnym głównie dlatego, że może dotknąć każdego. Jednak najmniejsze nawet działanie przyczynia się do zapobieżenia jej wystąpieniu bądź rozprzestrzenieniu. Z tego powodu klub „SofA” opracował Kod Przeciwko Cyberprzemocy, który zawiera 6 rad dotyczących korzystania z Internetu i telefonów komórkowych:

 

1. Zawsze szanuj innych

Często zapominamy o szacunku do drugiej osoby, kiedy usiądziemy przed ekranem komputera i wydaje się nam, że jesteśmy anonimowi, więc niczego nie musimy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wysyłane wiadomości bądź zamieszczane zdjęcia mogą kogoś zranić. Nigdy nie możemy być pewni, czy to, co dla nas zabawne, nie skrzywdzi innych. Każdy ma prawo do ochrony wizerunku – należy zatem pytać o zgodę przy robieniu komuś zdjęcia, szczególnie, jeśli zamierzamy je opublikować. Obraźliwe komentarze, ośmieszające zdjęcia bądź oszczercze wiadomości to cyberprzemoc. Zamieszczanie ich ma konsekwencje prawne. Warto również, gdy natrafimy na takie treści w sieci, zaprzestać ich dalszego przesyłania bądź zgłosić to odpowiednim osobom, by jak najszybciej je usunięto. Nie bądźmy bierni – jeśli jesteśmy świadkiem cyberprzemocy, musimy działać.


2. Pomyśl, zanim wyślesz

Załatwiamy wiele spraw przez internet, posiadamy własne strony internetowe, często z prywatnymi informacjami, podobnie jest z telefonami komórkowymi. Niejednokrotnie zamieszczamy na portalach społecznościowych swoje zdjęcia, które każdy może bardzo łatwo skopiować bądź przerobić. Ważne jest, aby zastanowić się, zanim wyślemy jakiekolwiek wiadomości o sobie przez e-mail bądź komórką, albo zanim umieścimy je w Sieci. Tak naprawdę to, co raz znajdzie się w Internecie, może zostać tam na zawsze. Pamiętajmy, byśmy sami nie dostarczali potencjalnym oprawcom materiałów do wykorzystania. Starajmy się jak najoszczędniej gospodarować naszą prywatnością w Sieci.


3. Traktuj swoje hasło jak szczoteczkę do zębów – nie dziel się nim

Cyberprzemocą są także włamania na poczty e-mail czy konta internetowe oraz późniejsze podszywanie się pod kogoś. Dlatego nie wolno podawać nikomu swojego hasła, bądź przynajmniej ograniczać się do naprawdę bliskich i zaufanych osób, w wyjątkowych przypadkach. Dobrym pomysłem jest zmiana hasła (a najlepiej różnych haseł w różnych miejscach) w regularnych odstępach czasu. Wybór trudnego do odgadnięcia, z symbolami lub numerami, utrudni innym dostęp do naszych kont. To samo tyczy się numerów telefonów komórkowych, komunikatorów czy adresów stron internetowych – zarządzajmy nimi oszczędnie, nie podawajmy ich byle komu.


4. Blokuj oprawców

Większość forów, portali i serwisów internetowych umożliwia blokowanie tych użytkowników, którzy łamią regulamin, bądź zwyczajnie szkodzą innym. Jeśli zauważymy, że ktoś zachowuje się wulgarnie, obrażając lub ośmieszając innych – skorzystajmy z tych możliwości. Jeśli ktoś w jakiś sposób atakuje nas – spróbujmy ograniczyć jego dostęp do naszego numeru bądź poczty (tzw. czarne listy).


5. Nie odwzajemniaj się i nie odpowiadaj

Panuje przekonanie, że na złośliwe czy ośmieszające wiadomości, należy odpowiadać, najlepiej w podobnym tonie. Niestety, takie zachowanie jest tym, czego oprawca chce. Gdy więc spotkamy się na jakimś forum z internetowymi „trollami”, nie wdawajmy się z nimi w dyskusję, gdyż właśnie o to im chodzi – lepszą metodą jest ignorowanie ich (przy jednoczesnym zgłoszeniu tego administratorowi). Jeśli dostaniemy na naszą pocztę obraźliwe treści, nie odpowiadajmy na nie. W żaden sposób nie pomoże to pozbyć się oprawców, a w dodatku sami narazimy się na ewentualne konsekwencje prawne.


6. Zachowaj dowody

Przy każdym zetknięciu się z cyberprzemocą (wobec nas bądź kogoś innego) starajmy się zachować dowody: zapiszmy wiadomości e-mail, SMS-y i rozmowy, skopiujmy zdjęcia, zróbmy „print screen” stronie czy forum, na których zamieszczono obraźliwe komentarze. Jest to bardzo istotne, gdyż pomoże administratorowi strony bądź telefonii komórkowej, szkole oraz policji, prowadzącym śledztwo, w udowodnieniu wystąpienia cyberprzemocy i ujęciu sprawcy. Ważne jest również to, by takie przypadki zgłaszać odpowiednim osobom: rodzicom, pedagogom, policji lub organizacjom, które się tym problemem zajmują.

 

Pamiętajmy, że mamy prawo nie być nękanymi i obrażanymi w Sieci. O swoje prawa trzeba dbać, więc powinniśmy robić wszystko, by jak najlepiej ustrzec się przed cyberprzemocą. Nie chodzi o to, by ograniczać własne możliwości użytkowania Internetu w obawie przed potencjalnym oprawcą – jednakże rozsądne korzystanie z dobrodziejstw Sieci czy telefonów komórkowych może się znacznie przyczynić do zwiększenia naszego bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Jako klub „SofA” mamy nadzieję, że zaprezentowany wyżej 6–punktowy Kod będzie w tym względzie przydatny.

 

---
Adrian Skoczylas

.