A A A

ekoznaczykocham

"Eko znaczy kocham" to akcja grupy nieformalnej młodych licealistów ze Zgierza, którzy postawili sobie za cel podnieść świadomość ekologiczną dzieci i młodzieży. Wśród działaniach w ramach programu "Zwolnieni z teorii" znajdują się warsztaty dla dzieci ze wszystkich zgierskich szkół podstawowych, przedszkoli i gimnazjów.

- Warsztaty są bezpłatne, a napisaliśmy je sami - mówi Adrian Pal z grupy koordynującej akcję. - Łączą one edukację proekologiczną z innymi dziedzinami życia - sportem, sztuką, informatyką, teatrem. Podczas finałowego pikniku pragniemy przebadać mieszkańców naszego miasta pod kątem wiedzy ekologicznej i (jeśli się uda) postawić diagnozę społeczną. Finałowy piknik to także okazja na przeprowadzenie konkursu wiedzy i zainicjowania akcji sadzenia roślin w ogrodach - wszystko dla przyrody i przyszłych pokoleń!

Grupa projektowa (Kamila Cierpikowska, Jacek Graczyk, Kasia Kucharska, Adrian Pal i Julia Skrzypkowska) postanowiła stawić czoła wyzwaniom i wziąć udział w tegorocznej edycji "Zwolnionych z teorii". Za problem, który chcieli się zająć, uznali temat ekologii i ochrony środowiska w Zgierzu. A problem jest niestety niemały - jak każde miasto, Zgierz boryka się z problem zaśmieconych ulic, wyrzucania śmieci do lasów, czy braku świadomości ekologicznej mieszkańców. Dodatkowo (co grupa odkryła podczas przygotowywania się do projektu) nasze miasto jest jedynym w województwie Łódzkim, które ma status "bomby ekologicznej".

- Wierzymy, że przyszłość naszego miasta i naszej planety jest w rękach najmłodszych. Wierzymy, że edukację ekologiczną należy rozpocząć od najmłodszych lat, ponieważ daje ona realne, pozytywne skutki - mówią młodzi społecznicy.

Istotą olimpiady "zwolnieni z teorii" jest profesjonalizm - organizatorzy dają nam możliwość stworzenia dopiętych na ostatni guzik projektów, tak pewnie będziemy też działać w naszych przyszłych miejscach pracy. Skoro profesjonalizm, to i partnerzy projektu muszą być profesjonalni. W poprzednich edycjach innym grupom projektowym udało się pozyskać jako partnerów m. in. iSpot, znanych projektantów mody, czy lokalne punkty gastronomiczne. Partnerami młodych zgierzan są m. in. Prezydent Zgierza, Gimnazjum nr 2, Centrum Kultury Dziecka czy fundacja "Noe".

.