A A A

wedrowny 30pazdziernika

Wybił czas zakończenia II edycji Wędrownego Uniwersytetu Dziecięcego. W trzech miejscowościach ok. 60 dzieci w wieku 8-14 lat przez sześć miesięcy dzielnie pracowała poznając zagadnienia z obszaru sztuki XX i XXI wieku. Malarstwo, rzeźba, film, fotografia, happening – w każdym obszarze można było spróbować swoich sił. Dzieci z Gieczna, Szczawina i Dąbrówki Wielkiej spotykały się z artystami i artystkami, szukały swojego ulubionego środka wyrazu.

Na koniec odbyła się debata dotycząca potrzeb kulturalnych dzieci. Daniel Kiermut (koordynator) tak podsumowuje rozmowy z dziećmi: dzieciaki mają świetne wyczucie, potrafią ocenić co jest największym problemem ich miejscowości, co mogłoby się sprawdzić. Ich pomysły są śmiałe, a czasem bardzo proste – mówią o braku miejsca, gdzie mieszkańcy mogliby się spotkać, pobyć razem, wspólnie działać. Tylko i aż tyle.

Kultura w terenie to II edycja Wędrownego Uniwersytetu Dziecięcego, podczas pierwszej dzieci były zachęcane do podejmowania aktywności na rzecz własnych społeczności. Twórcy projektu zapowiadają, że to nie ich ostatnie słowo – chcemy wracać do dzieci na wsiach, ponieważ widzimy dużą potrzebę i radość z naszej obecności. Mamy zaproszenia z kolejnych wsi, nowych województw, bardzo liczymy, że idea Wędrownego Uniwersytetu będzie trwała dalej – mówią.

Być może wiosną 2017 roku Uniwersytet odwiedzi śląskie wsie – trzymajmy kciuki!

Projekt Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy: Kultura w terenie jest finansowany z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja kulturalna.

.