A A A


III sesja Młodzieżowej Rady Miasta Zgierza odbyła się 4 marca. Wśród poruszonych tematów znalazły się kwestie powstania Trial Parku w Zgierzu, problemów komunikacyjnych linii Zgierz-Łódź, sytuacji zgierskiego MDK-u, a także Młodzieżowej Debaty Oxfordzkiej.

 

Na początek grupa pomysłodawców przedstawiła swój projekt Trial Parku, który poparło już ok. 400 osób. Jest to miejsce, w którym na specjalnie przygotowanych rowerach można „wspinać się” po głazach, kładkach czy drewnianych ogromnych szpulach. Takich parków mamy w Polsce obecnie 3, jednakże znajdują się one albo na północy Polski, albo na południu – jak podkreślono w centrum naszego kraju nie ma czegoś podobnego, co stanowiłoby nie lada atrakcję także dla turystów. Jako miejsce usytuowania Trial Parku w Zgierzu podano Park Miejski im. T. Kościuszki, głównie ze względu na naturalne podłoże.

Obecna na sesji MRMZ, pani wiceprezydent Bogumiła Kapusta z uznaniem odniosła się do propozycji młodych pasjonatów sportów ekstremalnych, zwracając jednak uwagę na istotne kwestie zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom Parku, odpowiedniego kosztorysu i technicznego opracowania projektu, a także czasu powstania – od razu zapowiedziała, że mogłaby to być inwestycja na rok 2012. Pani wiceprezydent zaproponowała spotkanie pomysłodawców z prawnikami i specjalistami – mamy nadzieję, że dojdzie ono do skutku jak najszybciej i że będzie ono jak najbardziej owocne.

Pozostając w dziedzinie sportu, dyrektor zgierskiego MOSiR-u przedstawił ofertę sportową dla młodych ludzi z naszego miasta. Hale, boiska, lodowisko, park linowy, itd. – z tego wszystkiego może korzystać zgierska młodzież praktycznie przez cały rok.

Kolejną ważną sprawą poruszoną na sesji MRMZ była komunikacja między Zgierzem a Łodzią. Jak zwrócono uwagę, największe problemy mają miejsce w godzinach „poza szczytem”, kiedy to np. autobusy linii 51 jeżdżą co godzinę. Dyrektor MUK-u zapoznał się z podnoszonymi kwestiami, stwierdzając, że będzie się starał zoptymalizować rozkłady jazdy, uznając jednak przy tym, że obecnie sytuacja nie wygląda najgorzej.

W trakcie sesji zaprezentowały się również dwie grupy zajmujące się ochroną zabytków i kultury Zgierza. Na początek pan Arkadiusz Bogusławski zaprezentował film nt. Miasta Tkaczy, projektu dofinansowanego ze Środków Norweskich, dzięki któremu odrestaurowuje się zabytkowe domy tkackie z XIX w. w okolicach ulic Narutowicza i Rembowskiego. Już teraz ukończone zostały trzy domy, a w dalszym ciągu planowane są kolejne prace. Jako druga wystąpiła Fundacja Mebli Zabytkowych oraz Kultury w Polsce, zapoznając zgromadzonych ze sporym dorobkiem historyczno-kulturalnym Zgierza. Nasze miasto bowiem może poszczycić się klasycystycznym wyglądem wielu budynków sprzed lat, a także licznymi cennymi meblami powstałymi w stylu Bidermeier.

MRMZ zajęła także stanowisko w sprawie pogłosek dotyczących zlikwidowania Młodzieżowego Domu Kultury w Zgierzu. Rada „wyraziła zaniepokojenie” tymi pogłoskami, wymieniając przy tym liczne zasługi MDK-u dla zgierskiej (i nie tylko) młodzieży.

Na koniec zaproszono wszystkich na Młodzieżową Debatę Oxfordzką, która odbędzie się 17 marca. Jej tematem będzie legalizacja marihuany. Moderatorem debaty będzie pani Karolina Miżyńska z CKD.

Ponadto przedstawiciel MRMZ wejdzie w skład jury Konkursu „Ośmiu Wspaniałych”. Rada planuje także nawiązanie współpracy z innymi młodzieżowymi radami z regionu – w tym np. z MRM z Głowna.

Jak widać w Młodzieżowej Radzie dzieje się wiele. Młodzi mają wiele zapału do pracy oraz mnóstwo pomysłów na inicjatywy. Teraz potrzeba jedynie wsparcia starszych samorządowców ze Zgierza, by proponowane przez MRMZ działania doszły do skutku.

Adrian Skoczylas

.