A A A

wedrowny1

fot. Daniel Kiermut 

Kultura w terenie to druga edycja Wędrownego Uniwersytetu Dziecięcego – mobilnej oferty edukacyjnej i animacyjnej adresowanej do dzieci w Gminie Wiejskiej Zgierz. 60 dzieci z Dąbrówki Wielkiej, Szczawina i Gieczna weźmie udział w warsztatach artystycznych, pozna historię sztuki tworząc w technikach charakterystycznych dla danego nurtu, a następnie przygotuje trzy działania artystyczne oparte o specyfikę lokalnej kultury.

- Idea Wędrownego Uniwersytetu Dziecięcego narodziła się w 2014 roku. Zauważaliśmy potrzebę stworzenia mobilnej oferty kulturalnej dla wiejskich społeczności, gdzie nie ma zorganizowanych form spędzania wolnego czasu – wspominają animatorzy związani z Stowarzyszeniem im. Andrzeja Gołąba w Zgierzu. - Ofertę skierowaliśmy do dzieci w wieku 8-13 lat. W 2015 roku pracowaliśmy w 6 miejscowościach, warsztaty dotyczyły edukacji obywatelskiej, kulturalnej, a ich finałem było działanie na rzecz własnej miejscowości. Dzieci przeprowadziły wiele wspaniałych inicjatyw - zorganizowały warsztaty dla mieszkańców, spotkania sąsiedzkie, zbudowały ławki i stoliki do szkolnego ogrodu i wiejskiej siłowni, zrealizowały pokazy kina wiejskiego.

Twórcom zależało, aby dzieci poczuły, że mogą mieć wpływ na to co dzieje się w ich miejscowościach. Pierwsza edycja była wskazówką co jest dla dzieci szczególnie atrakcyjną formą zajęć – wygrywały film, fotografia i różnorodne techniki twórcze. II edycja Wędrownego Uniwersytetu jest odpowiedzią na te potrzeby – Kultura w terenie to cykl zajęć artystycznych podzielonych na 3 moduły „Sztuka na wsi”, „Wieś robi sztukę” i „Dzieci robią kulturę”. Dzieci poznają nurty w sztuce powszechnej np. przez refotografie znanych obrazów, robienie kolaży z dostępnych zasobów muzeów świata, poznają i doświadczą ulubione techniki twórcze artystów z różnych epok: namalują obraz impastem jak Van Gogh, stworzą manifest niczym futuryści, ready made jak dadaiści, poznają zagadnienia sztuki współczesnej, zaangażowanej społecznie, korzystającej z multimediów.

Prace zostaną zaprezentowane w czasie wystawy pod koniec wakacji, którą zaprojektują i zorganizują uczestniczki i uczestnicy zajęć. Druga część projektu „Wieś robi sztukę” to czas abyśmy opierając się na kulturowym zasobie każdej z wsi, odkrywali jej potencjał i poddali go artystycznym interpretacjom. W zależności od zastanych zasobów w każdej wsi powstaną 3 różne wytwory kultury, a w twórczym procesie wspomogą dzieci zaproszeni artyści i artystki.

wedrowny2

- Finałem będzie wyjątkowe wydarzenie „Dzieci robią kulturę” - dzieci z 3 miejscowości spotkają się podczas październikowej konferencji w formule open space, aby podsumować zajęcia, a także wypracować wnioski na przyszłość – wskazać w jakim kierunku powinien zmierzać Wędrowny Uniwersytet i działania animacyjne w ich miejscowościach. Głosy dzieci przekażemy władzom gminy i powiatu - mówi Daniel Kiermut,  koordynator projektu.

- Pierwszy rok naszej pracy budował zaufanie, miał charakter poznawczy – my dowiadywaliśmy się jak się żyje w każdej miejscowości, co jest ważne dla mieszkańców, natomiast dzieciaki poznawały nasze metody pracy, dawały nam informacje co je interesuje, które pasje chcą rozwijać, a z czego powinniśmy zrezygnować - dodaje Ilona Majewska, animatorka w projekcie. - Ciepło przyjęły nas szkoły gdzie prowadziliśmy zajęcia, nawiązaliśmy serdeczne relacje z rodzicami, ze starszymi mieszkańcami wsi, których zaprosiliśmy do udział w filmach dokumentalnych o miejscowościach. Z naszego punktu widzenia to niezwykle ważne, że dzięki Ministerstwu Kultury wracamy z projektem. Rozpoczęliśmy pewien proces, pierwszy rok był początkiem, już planujemy jakie zajęcia moglibyśmy zrealizować w kolejnych latach.

Tym czego jeszcze nie udało się organizatorom i organizatorkom projektu to przekonać Gminę, że to co robią jest ważne dla mieszkańców. Odrzucono wniosek o finansowe wsparcie i przekazanie 16200zł. - Bardzo zależy nam, żeby zajęcia były nieodpłatne dla dzieci, nie chcemy żeby zajęcia były dostępne tylko dla tych, których rodzice zapłacą za zajęcia. Półroczna opłata za 18 zajęć wyniosłaby 270zł, ale mamy świadomość, że dla wielu rodzin ta sytuacja byłaby poważną przeszkodą w uczestnictwie, szczególnie jeśli na zajęcia chodzi rodzeństwo – dwójka lub trójka dzieci. Etap przygotowawczy jest dla nas też wytężonym czasem poszukiwania finansowego wsparcia. Zwracamy się do wszystkich podmiotów, które chciałyby nas wspomóc o kontakt telefoniczny 660 80 21 07 lub mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - zachęcają.

.