A A A

gra fabryka

Losy fabrykantów przybyłych dzięki umowie zgierskiej oraz historia Zgierza w XIX w. były tematem żywej gry planszowej "Ile fabryka dała" zorganizowanej przez Stowarzyszenie EZG na placu Kilińskiego. Najlepsze na planszy okazały się grupy z Gimnazjum nr 1 i Zgierskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.

W grze uczestniczyło 6 pięcioosobowych grup z Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 3 oraz ZZSP. Zadaniem młodzieży było jak najszybsze przejście planszy umiejscowionej na kwartale placu poświęconym umowie zgierskiej. Po drodze uczniowie i uczennice musieli odpowiadać na pytania z historii miasta, rozpoznawać stare budynki na zdjęciach oraz odgadywać kalambury. Gra rozpoczęła miejskie obchody 195. rocznicy umowy zgierskiej.

Najszybciej do mety dotarł zespół "Urbanetki" z Gimnazjum nr 1, drugie miejsce zajęła drużyna "Przyczajone Tygryski" z Zgierski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II, trzecie zaś grupa "Zgierzynki" z Gimnazjum nr 1. W grze uczestniczyli również uczniowie i uczennice z Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zgierzu. Wśród nagród znalazły się powerbanki, pendrive'y oraz gadżety Radia EZG.

Gra to jeden z elementów projektu "Zgierska roz(g)rywka" dofinansowanego ze środków budżetu Miasta Zgierza. Stowarzyszenie rozpoczyna również kolejny projekt "Zgierscy Fabrykanci - historia do wygrania" realizowany w ramach programu "Patriotyzm Jutra", w ramach którego powstanie m. in. gra planszowa poświęcona Zgierzowi z okresu rozwoju przemysłowego.

.