A A A


25 lutego w ramach projektu „Uwaga – cyberprzemoc!” odbył się quiz dotyczący wiedzy o cyberbullyingu. W wydarzeniu odbywającym się w zgierskim SLO udział wzięli uczniowie starszych klas szkół podstawowych wraz z opiekunami. 

W konkursie, po uprzednim przygotowaniu przez klub „SofA”, grono pedagogiczne oraz uczniów liceum, rywalizowało sześć 3-osobowych drużyn z podstawówek nr 3, 4, 8, 10, 11 i 12.

Celem quizu było sprawdzenie wiedzy dzieci na temat cyberprzemocy, zapobiegania jej i ogólnie problemu bezpieczeństwa w sieci.

Zawodnicy dopingowali byli przez swoich kolegów i nauczycieli zasiadających w publiczności. Reprezentanci od samego początku byli skoncentrowani i zmobilizowani do pracy, przy czym świetnie się bawili. Publiczność natomiast postarała się o odpowiedni doping. Najbardziej wyróżniała się Szkoła Podstawowa nr 10, która przyniosła ze sobą nawet transparent.

Pierwszym zadaniem dzieci było rozwiązanie testu wielokrotnego wyboru sprawdzającego ich wiedzę na temat podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z Sieci. Uczestnicy bardzo dobrze poradzili sobie z tym poleceniem.

Następne ćwiczenia polegały na wymyśleniu zachęcającej nazwy dla programu radiowego lub telewizyjnego dotyczącego problemu cyberprzemocy oraz ułożeniu piosenki z wykorzystaniem jak największej ilości słów związanych z Internetem. Drużyny wykazały się dużą kreatywnością z chęcią przedstawiły swoje prace publiczności. Wszystkie prezentacje nagrodzone zostały gromkimi brawami.

Kolejne rywalizacje polegały na układaniu puzzli i  rozwiązywaniu  krzyżówki bezpośrednio związanych z tematyką internetową. Krzyżówka okazała się zadaniem bardzo trudnym. Puzzle po ułożeniu tworzyły plakaty z różnych kampanii społecznych Fundacji Dzieci Niczyje.

Największą frajdę sprawiło dzieciom odnalezienie i ułożenie hasła, którego należy przestrzegać podczas surfowania w Sieci. Zadanie wymagało szybkości, spostrzegawczości i współpracy z publicznością, wśród której ukryte były poszczególne wyrazy. Nie lada wyzwaniem okazało się przekonanie jury o tym, jak ważne jest przestrzeganie haseł ułożonych przez grupy.

Kolejne zadanie polegało na ułożeniu słów związanych z bezpiecznym internetem z rozsypanki literowej, a następnie drużyny musiały ułożyć hasło, które najlepiej podsumowywało treść wylosowanego przez nich rysunku.

Ostatnią i najbardziej pracochłonną konkurencją było narysowanie potworka przedstawiającego cyberprzemoc. Jury oceniało tu estetykę, pomysł oraz umieszczenie na rysunku wylosowanego przez drużynę symbolu  związanego z nowoczesnymi środkami komunikacji. Mimo niezbyt długiego czasu przeznaczonego na wykonanie polecenia,  wszystkie prace spełniały wymagania komisji i zostały wysoko ocenione.

W celu urozmaicenia zawodów, w czasie gdy grupy przygotowywały się do kolejnych zadań, organizowane były konkursy dla publiczności. Laureaci nagrodzeni zostali słodkimi upominkami, smyczami i maskotkami. Aby przybliżyć widzom tematykę cyberbullyingu uczestnicy mogli również zapoznać się z krótkimi filmikami i prezentacją dotyczącymi tego niekorzystnego zjawiska. Rywalizacja nie ominęła też opiekunów drużyn, którym zadawane były pytania związane z prawnymi konsekwencjami stosowania cyberbullyingu, znajomością działalności klubu „SofA” oraz wiedzą na temat instytucji wspomagających ofiary przemocy w Sieci.

Po zsumowaniu punktów wyłonieni zostali zwycięzcy, którymi okazali się uczniowie SP 10. Na drugim miejscu uplasowali się przedstawiciele SP 11, a na trzecim - drużyna SP 8. Najlepsi otrzymali pendrive'y, programy multimedialne do nauki, książki, pamiątkowe dyplomy, teczki i zestawy ulotek. Również kibice i opiekunowie zostali obdarowani materiałami dotyczącymi problemu agresji w sieci.

Quiz prowadziły Marta Kociak, Ola Fabjańczyk i Patrycja Majchrzak wspierane przez Bartka Bartczaka, Olę Folwarczyk, Iwonę Ucińską i Bartka Bechcińskiego. Komisja oceniająca składała się z pedagoga Barbary Andrzejczak, przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego Ady Szałwińskiej, członka Klubu „SofA” Katarzyny Czarneckiej oraz przedstawicielki projektu „Uwaga – cyberprzemoc!” Sary Bahour. W organizację konkursu włączyła się duża grupa uczniów Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego oraz członków Klubu „SofA”, którym organizatorzy serdecznie dziękują za pomoc.

Całemu przedsięwzięciu towarzyszyła przyjazna atmosfera. Takie imprezy to doskonała okazja do wpojenia młodym ludziom jak ważne jest ostrożne korzystanie z Internetu, bo już od dawna wiadomo, że najskuteczniej naukę zdobywa się przez zabawę.
 
Julita Grabowska
zdjęcia: Adam Gieras
.