A A A

Współpraca poprzez kulturę - pod takim hasłem do Zgierza przyjechała grupa młodzieży z litewskiego Visaginas w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Gospodarzem projektu w naszym mieście było Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej FOLKIER.

wymianalitewska

Wymiana młodzieży odbyła się w dniach 21-28 lipca. Jest to drugie spotkanie obu grup - w poprzednim roku na Litwę pojechali młodzi zgierzanie i zgierzanki, szukając "współpracy poprzez sport". - W tym projekcie wykorzystujemy części kultury, takie jak język czy teatr i w nich znajdujemy możliwość do współpracy międzynarodowej - wyjaśnia Jakub Pyrzanowski, koordynator projektu. - Celem jest poznanie obu kultur: polskiej i litewskiej. Widocznymi efektami projektu są paraprzedstawienie polsko-litewskie, które odbyło się w ogrodzie Miejskiego Ośrodka Kultury oraz pomalowany polsko-litewski przystanek przy ul. Musierowicza.

- Mieliśmy warsztaty teatralne, dziennikarskie oraz street-artowe - wymienia Paula Baranowska, opiekunka polskiej grupy w wymianie. - Uczyliśmy się też wzajemnie języka polskiego i litewskiego, choć język nie stanowi dla nas bariery - dodaje. 

Rozmowa z organizatorami projektu:

(5:57)

.