A A A

Film dokumentalny i animowany, fotografia, teatr cieni, upcykling, graffiti, gra terenowa - oto metody, którymi prowadzący Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy zachęcają dzieci do wspólnego odkrywania historii ich miejscowości, rozmowy o prawach człowieka, ekologii, poznawania mechanizmów działania państwa. Wszystko to w ramach modułu "Uniwersytet uczy" projektu, który od maja angażuje do działania dzieci z miejscowości Gminy Wiejskiej Zgierz.

wedrowny

Z początkiem wakacji dzieci rozpoczęły pracę nad filmem dokumentalnym - wyposażone w kamery, rejestratory, statywy ruszyły szukać opowieści o przeszłości - mieszkankach, mieszkańcach, zapomnianych miejscach. Już pierwszego dnia odkrywały miejsca, o których wcześniej nie słyszały: "To my mamy jakieś ruiny?" - dziwiła się Wiktoria z Gieczna, kiedy dotarliśmy do pozostałości dawnego dworu. W Słowiku zaskoczyły ponad stuletnie drewniane domy, a w Dąbrówce wnętrza zamkniętej po transformacji ustrojowej spółdzielni. To dopiero początek - przed dziećmi rozmowy z mieszkańcami i mieszkankami. Większość z nich ciepło reaguje na małych reporterów i reporterki. Filmy zostaną zaprezentowane lokalnej społeczności na premierach w przestrzeni wsi.

Po wakacjach kolejne zajęcia - upcykling, warsztaty ekologiczne - budowanie hoteli dla pszczół, gra terenowa o zasadach działania Unii Europejskiej, a także warsztat tworzenia filmu animowanego o prawach człowieka, antydyskryminacyjne graffiti...

Po zakończeniu cyklu zajęć dzieci będą miały okazję podjąć zmianę w swojej miejscowości. Po przeprowadzeniu diagnozy problemów i potrzeb mieszkanek i mieszkańców dzieci wezmą udział w warsztatach pt. "Zmiana"- podczas dwóch weekendów odpowiedzą na ten problem, który wyda im się najistotniejszy - może to być pomalowanie przystanku, organizacja imprezy integracyjnej lub wydarzenia kulturalnego. Do modułu "Uniwersytet zmienia" organizatorzy zapraszają rodziców i przyjaciół uczestników-Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy to próba zaangażowania najmłodszych mieszkanek i mieszkańców do kreowania pozytywnych zmian w miejscu gdzie żyją.

Projekt realizowany jest w miejscowościach: Gieczno, Słowik, Szczawin, Grotniki, Biała, Dąbrówka.

Więcej o projekcie: wedrowny.edu.pl

Projekt Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy jest finansowany z środków EOG w ramach programu "Obywatele dla demokracji".

.