A A A

Wakacje to dla młodych ludzi czas, gdy mogą podjąć aktywność zawodową i co nieco sobie dorobić. Roznoszenie ulotek czy praca kelnera w restauracji to przykładowe zajęcia, które można wykonywać podczas wakacji. Państwowa Inspekcja Pracy prowadzi kampanię informacyjną "Zanim podejmiesz pracę".

ulotki praca

Zdarza się, że pracodawcy zamiast zatrudniać młodych ludzi na umowę o pracę, decydują się podpisać z nim umowę zlecenie lub o dzieło. Warto sprawdzić, czy robią to zgodnie z prawem.

- Jeśli ktoś będzie pracował w ośrodku wypoczynkowym jako kelner lub recepcjonista w stałych godzinach, miejscu i za wynagrodzeniem, to zachodzi stosunek pracy - zwraca uwagę Kamil Kałużny z Państwowej Inspekcji Pracy. - Warto podpisać umowę zanim będziemy zatrudnieni, a przede wszystkim tę umowę przeczytać. Warto znać dane firmy czy pracodawcy, zanim podejmiemy pracę. Umowa zlecenie to jest roznoszenie ulotek, a umowa o dzieło to wykonanie rzeźby albo zbudowanie płotu - uczula inspektor.

Młodzież od 16. do 18. roku życia może pracować przy lekkich pracach, nie może być to praca związana z alkoholem (np. kelner) czy ciężkie prace fizyczne. Osoby młodociane mogą podejmować pracę za zgodą rodziców. Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, aby zgłaszać sytuacje, gdy zachodzi łamanie praw pracownika.

Kamil Kałużny był gościem audycji "Zgierski Magiel" w Radio EZG:

(11:34)

.