A A A

miejsce wspolneUczniowie Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego im. Jana Pawła II w Grotnikach wezmą udział w warsztatach filmowych, radiowych oraz rodzinnego ogrodnictwa miejskiego. Wszystko dzięki projektowi "Miejsce wspólne" realizowanemu przez Stowarzyszenie Tkalnia ze środków Akademii Orange.

Podczas warsztatów powstaną dwujęzyczne video tutoriale wyjaśniające jak funkcjonuje szkoła, jak wygląda droga do szkoły, co można spotkać po drodze. Dzieci dowiedzą się, gdzie są najfajniejsze miejsca, jak ma na imię pani w sklepie, gdzie się udać po pomoc. Z drugiej strony tutoriale wyjaśnią jak wygląda życie w Ośrodku dla Uchodźców i udzielą odpowiedzi na pytanie kim jest uchodźca.

Audycje radiowe opowiedzą o życiu w wielokulturowej szkole, zwyczajach panujących w różnych krajach, stereotypach i tolerancji Dzięki projektowi powstanie obiekt tzw. żywej architektury na terenie Szkoły. Działanie zintegruje dzieci z rodzicami i lokalną społecznością.

Grotniki to miejscowość, w której funkcjonuje Ośrodek dla Uchodźców. Dzieci z Ośrodka chodzą do pobliskiej szkoły. Trafiając tam nie znają języka, trudno się im odnaleźć w nowej sytuacji. Z drugiej strony dzieci polskie nie do końca wiedzą kim jest uchodźca. Problem powiększa duża rotacja dzieci (odmowa przyznania statusu uchodźcy i odesłanie do kraju ojczystego, ucieczka na zachód, zmiana ośrodka). Efekty projektu pozwolą na szybsze i komfortowe wejście dzieci z Ośrodka w nowe środowisko, a dzieciom polskim przybliżą sytuację w jakiej znajdują się uchodźcy.

Partnerami w projekcie są Centrum Warsztatowe Parostatek z Cieszyna oraz Stowarzyszenie EZG.

.