A A A

Z okazji rozpoczęcia wiosny i dnia wagarowicza Stowarzyszenie EZG kolejny raz zorganizowało grę miejską "Ucieknij z Kulturą". W tym roku tematem była historia Zgierza z okresu międzywojennego i PRL. 

ucieknijzhistoriaMłodzież musiała na podstawie starych zdjęć odnaleźć współczesne miejsca, zrobić im zdjęcie telefonem i odpowiedzieć na związane z nimi pytania. Na starych fotografiach znalazły się m. in. Łaźnia Miejska, Kolegium Nauczycielskie, zakład Boruta oraz plac Kilińskiego i poszczególne odcinki ulicy Długiej. Wśród pytań pojawiły się m. in. te o patronów i kierowników międzywojennych szkół, jatki miejskie, kościół św. Katarzyny lub nazwę stawu w Parku Miejskim.

Po drodze grupy musiały odwiedzić stacje z zadaniami w miejscach, gdzie kiedyś znajdowały się kościół ewangelicki i synagoga. Tam pytania dotyczyły kultury niemieckiej i żydowskiej, historii tych społeczności w Zgierzu oraz ich symboliki.

Finał odbył się w siedzibie Zgierskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Na ostatniej stacji zagadnienia dotyczyły historii miasta okresu PRL - powstania Spółdzielni Mieszkaniowej, początków komunikacji miejskiej w Zgierzu czy dyscyplin sportowych, które przynosiły naszemu miastu sukcesy.

Najlepsza w łącznej punktacji okazała się grupa "Wyzwolone Chrabąszcze" z Gimnazjum nr 3. Drugie i trzecie miejsce zajęły grupy z LO im. St. Staszica: "Prokuratura" i "Jamochłony". W grze uczestniczyła także młodzież z SLO im. R. Traugutta oraz Gimnazjum nr 1. Łącznie wystartowało 7 grup z czterech zgierskich szkół, blisko 30 uczniów i uczennic.

Wśród nagród dla zwycięskich grup znalazły się gry komputerowe i pendrive'y ufundowane przez Michała Pierunia, prezesa ZSM, dwutygodniowy karnet oraz pojedyncze wejściówki do Klubu Styl, a także gry planszowe "Zagraj w miasto" Stowarzyszenia Tkalnia. Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały Stowarzyszenia EZG - pocztówki radiowe i płyty z projektu "Odkrywając międzywojenny Zgierz".

 

.