A A A

konkurspoetycki12Od 12 lat w LO im. S. Staszica organizowany jest dla młodzieży szkół ponadpodstawowych powiatu zgierskiego Konkurs Poetycki, opatrzony od roku mottem: "Dobre słowa są między wierszami", zaczerpniętym z wiersza zmarłego pomysłodawcy konkursu, Ireneusza Ziętka. Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji miało miejsce 10 marca.

fot. powiat.zgierz.pl

Wśród jurorów konkursu w tym roku znalazły się Danuta Błaszczyk, Jolanta Podwysocka i Joanna Chelińska. Komisji przewodniczył łódzki poeta Rafał Gawin, który zaprezentował także własną twórczość i podzielił się z młodzieżą doświadczeniami. Gawin jest autorem arkusza „Przymiarki” i dwujęzycznej książki poetyckiej „Wycieczki osobiste”, korektorem i redaktorem Kwartalnika Artystyczno-Kulturalnego „Arterie”.

W trakcie spotkania ze swadą opowiadał o własnych doświadczeniach i udzielił wielu wskazówek, dotyczących zgłoszonych tekstów i możliwości rozwoju, doskonalenia umiejętności młodych autorów. Zachęcał do czytania, bo to warunek dobrego pisania. Przekazał też młodzieży egzemplarze redagowanych przez siebie „Arterii” i tomiki młodych pisarzy łódzkich.

Uczestnicy konkursu otrzymali również tomiki wydanych pośmiertnie wierszy Ireneusza Ziętka, ufundowane przez Stowarzyszenie Absolwentów Gimnazjum i Liceum Staszica w Zgierzu. Fundatorem nagród i wyróżnień było Starostwo Powiatowe w Zgierzu.

Na „XII Konkurs Poetycki dla Młodzieży Szkół Ponadpodstawowych Powiatu Zgierskiego” wpłynęło 48 utworów (w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – 10 zestawów wierszy, w kategorii gimnazjów – 6).  

Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia w kategorii „Szkoły ponadgimnazjalne”:

I nagroda: Magdalena Pisera (Melancholik) z LO im. S. Żeromskiego w Ozorkowie, uczennica pani Emilii Lipiec-Kuzańskiej.

II nagroda: Alicja Górak (Emily Rose) z LO im. S. Staszica w Zgierzu, uczennica pani Joanny Jóźwiak.

Wyróżnienia:

Mateusz Kujawiak (Mateusz VP) z Zespołu Szkół nr1 im. J. S. Cezaka w Zgierzu, uczeń pani Joanny Wesołowskiej – za wiersz Nauka historii

Julia Sadlak (Lila) z Samorządowego LO im. R. Traugutta W Zgierzu, uczennica pani Lidii Milczarek -  za wiersz Niepowtarzalni

W kategorii „Szkoły gimnazjalne” nagród za cały zestaw wierszy nie przyznano.

Wyróżnienia otrzymali:

Kaja Ziętek (Murzynek) z Gimnazjum Nr 1 w Zgierzu, uczennica pani Anny Skirtun -
za wiersz Melancholia w cukiernicy

Paulina Łucarz (Aithusa) z Miejskiego Gimnazjum w Aleksandrowie Łódzkim, uczennica pani Jolanty Lewandowskiej – za wiersz Prawdziwy skarb

.