A A A

zzsp patriotycznyprojektW 2014 r. uczniowie Zgierskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych uczestniczyli w wojewódzkim projekcie edukacji patriotycznej „Od Legionów Polskich do niepodległości i obrony II Rzeczypospolitej”. W projekcie wzięło udział 40 szkół z terenu województwa łódzkiego. Podczas gali finałowej praca nt. „Obchodów Święta Niepodległości przez społeczność Zgierskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w latach 2009 – 2014” okazała się najlepsza.

– Celem konkursu było propagowanie postaw patriotycznych oraz popularyzacja najciekawszych przedsięwzięć, w zakresie pielęgnowania tradycji walk o niepodległość Polski w regionie łódzkim, podczas pierwszej wojny światowej oraz w 1939 r. – mówi Joanna Wojciechowska, nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze w zgierskiej szkole.

W projekcie wzięło udział 40 szkół z terenu województwa łódzkiego. Podczas gali finałowej, która odbyła się w III LO im. T. Kościuszki w Łodzi, praca nt. „Obchodów Święta Niepodległości przez społeczność Zgierskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w latach 2009 – 2014”, przygotowana przez uczennice z klasy 4 Tio: Małgorzatę Baran, Ewę Kaczor oraz Patrycję Stańczyk okazała się najlepsza. Dziewczyny otrzymały pamiątkowe certyfikaty uczestnictwa w projekcie oraz nagrody z rąk m.in. Jolanty Chełmińskiej - Wojewody Łódzkiego oraz Adama Przepałkowskiego z Zarządu Głównego Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin.

– Nasza placówka od lat kultywuje tradycje historyczne, propaguje idee patriotyzmu oraz zachęca całą szkolną społeczność do krzewienia właściwych postaw i wartości. – przekonuje Beata Rybarczyk, koordynator projektu i opiekun prezentacji konkursowej – Nie zapominamy o naszej przeszłości, która jest nieodzownym elementem wychowania każdego Polaka i piękną lekcją patriotyzmu.

– To dzięki naszym nauczycielkom: Beacie Rybarczyk, Elżbiecie Katarzynie Pilarczyk oraz Anecie Frydrych-Chrabańskiej, tradycje niepodległościowe w placówce nie zginą, a ciekawe lekcje i projekty przybliżają młodzieży historię Polski – mówi Joanna Wojciechowska.

Źródło: Łukasz Roman (Starostwo Powiatowe w Zgierzu) na podst. info. ZSSP

.