A A A

ostatki zgierzOstatnie godziny karnawału - czyli ostatki. Podczas zgierskiego karnawału chyba najbardziej zabawieni mogli czuć się najmłodsi – to im dedykowane były bal w Centrum Kultury Dziecka czy Pidżama Party w Młodzieżowym Domu Kultury. Bal na lodowej tafli MOSiR przyciągnął zarówno młodszych, jak i starszych.

fot. Centrum Kultury Dziecka

W Polsce nie ma tradycji ulicznych zabaw, takich jak podczas karnawału w Wenecji czy w Rio, gdzie na sambodromie tancerze prezentują swoje umiejętności taneczne i piękne kostiumy. Ostatnie chwile polskiego karnawału zazwyczaj sprowadzają się do objadania się pączkami i faworkami przed nadchodzącym okresem postu. Powoli zanika ludowy zwyczaj, kiedy poprzebierane dzieci odwiedzały sąsiadów z okolicznościowym wierszykiem "Przyszliśmy tu na ostatki, nie ma ojca ani matki, gdyby ojciec z matką byli, to by pączków nasmażyli”. Ostatki to dzień, kiedy jak na obrazie Breughla toczy się walka postu z karnawałem - trwają ostatnie chwile szaleństwa i beztroskiej zabawy przed nadchodzącym okresem postu i pokuty.

A jak wyglądały dawniej polski karnawał czy właściwie zapusty? Skąd wzięła się nazwa karnawału? Jak wyglądały ostatki? O tym posłuchacie we wtorkowym Kulturalniku (17 lutego) w Radiu EZG od 20.00 do 22.00.

.