A A A

zgierzotwarty warsztaty"Zgierz otwarty" to kampania informacyjna i edukacyjna o charakterze antydyskryminacyjnym. W ramach projektu przygotowano szereg działań, które promują otwartość na różnorodność kulturową. Rusza kampania edukacyjna i działania adresowane do dzieci, młodzieży i nauczycieli zgierskich szkół.

  • Dla dzieci - Warsztaty z filmem animowanym „Opowieści o uchodźcach”.

Do udziału w zajęciach zapraszamy dzieci z 15 klas szkół podstawowych (preferowane klasy drugie). Temat ten jest szczególnie ważny odkąd w okolicach Zgierza funkcjonuje Ośrodek dla osób starających się o przyznanie statusu uchodźcy. Cudzoziemskie dzieci trafiają do zgierskich  szkół -  warto przygotować się na ich obecność, zrozumieć sytuację w jakiej się znalazły. Bez wiedzy i empatii to się nie uda, dlatego chcemy rozmawiać z dziećmi, aby przyjmowały nowych kolegów i koleżanki ze zrozumieniem.

Kim jest uchodźca? Skąd pochodzi? Dlaczego wyjechał? Jaka była jego podróż? Co czuje? Czy można mu jakoś pomóc i się z nim zaprzyjaźnić? - to lista pytań na które warto odpowiedzieć zanim do naszej klasy trafi dziecko uchodźcze.

Autorami i autorkami filmu są dzieci z Ośrodka dla Uchodźców w Grotnikach, które stworzyły historię Zajączka zmuszonego do emigracji z rodzinnego lasu. Warsztat z filmem animowanym jest prowadzony przez doświadczoną antropolożkę kultury, trenerkę edukacji do kulturowej różnorodności, metodami aktywizującymi, dostosowanymi do wieku odbiorców.

  • Dla gimnazjalistów - Żywa Biblioteka – spotkanie z różnorodnością.

Żywa Biblioteka to spotkanie z przedstawicielami grup zagrożonych wykluczeniem, dyskryminacją, ze względu na swoją odmienność - etniczną, religijną, światopoglądową itp. Spotkanie ma charakter indywidualnych rozmów. Każdy ma szansę wypożyczyć „Żywą Książkę” tzn. osobę z danej grupy np. Romkę/Muzułmanina i przy stoliku, w spokojnej atmosferze porozmawiać, zadać pytania jak to jest przynależeć do danej grupy, co jest trudnego, ważnego w tym doświadczeniu. „Książkami” są osoby, które chcą dzielić się swoimi historiami, odpowiadać na pytania. Ideą Żywej Biblioteki jest wiara, że w indywidualnym kontakcie łatwiej pozbyć się stereotypów, uprzedzeń, zobaczyć drugiego człowieka.

Żywa Biblioteka odbędzie się 20 marca w Centrum Kultury Dziecka przy ul. Rembowskiego 17,  w godz. 10.00 – 15.00. Poza możliwością indywidualnych rozmów z przedstawicielami różnych grup np. Żydów, Romów, Muzułmanów itp. w przygotowaniu jest wystawa fotograficzna o uchodźcach z Ośrodka w Grotnikach, a także pokaz filmów dokumentalnych dotyczących tematyki praw człowieka.

Działanie adresowane jest do młodzieży gimnazjalnej, przyjmujemy zapisy uczniów i uczennic na wybrane godziny (dla każdej grupy ok. 20 – 25  osób przewidziane jest godzinne spotkanie). W przypadku dużej ilości chętnych uruchomimy dodatkową grupę w godz. 9.00-10.00.

  • Dla nauczycieli - Warsztat - Edukacja do równości i różnorodności kulturalnej dla nauczycieli i nauczycielek. Uchodźcy w polskiej szkole.

Szkolenie to okazja do wzmocnienia kompetencji w obszarze edukacji do równości – uczestnicy i uczestniczki zdobędą wiedzę, poznają narzędzia w jaki sposób prowadzić działania antydyskryminacyjne w swojej pracy, a także zapoznają się z dobrymi praktykami dotyczącymi pracy z dziećmi uchodźczymi. Czas trwania zajęć to 4h, może skorzystać z niego ok. 12 osób, zaproszenia wraz z formularzem zgłoszeniowym zostały przekazane wszystkim szkołom (podstawowym i ponadpodstawowym w Zgierzu). Planowany termin realizacji to połowa marca.

Zgłoszenia, pytania dotyczące działań prosimy kierować drogą mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w tytule maila wpisując adekwatnie do interesującego tematu: „Opowieści o uchodźcach-warsztat”, „Żywa Biblioteka” lub „Warsztat – nauczyciele”.

Wszystkie działania mają charakter nieodpłatny.

zgierz otwarty logo 

 

norway grantsProjekt „Zgierz otwarty” korzysta z dofinansowania w kwocie 172 000 zł, pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

 

.