A A A

 


Jasełka są nieodłącznym elementem obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Zapoczątkowane w średniowieczu, wciąż są praktykowane przez współczesnych. Świąteczne przedstawienia cieszą się niesłabnącą popularnością w szkołach - czego przykładem są Jasełka w zgierskiej SP 5.

Za pośredniego pomysłodawcę Jasełek uważa się św. Franciszka z Asyżu, który w XIII wieku po raz pierwszy utworzył bożonarodzeniową szopkę, przy której zaangażował ludzi i zwierzęta.

Z czasem wyodrębniły się rozbudowane przedstawienia jasełkowe, których głównym tematem była historia narodzenia Jezusa w Betlejem oraz spisku króla Heroda. Coraz większa popularność spowodowała napływ do fabuły i scenografii Jasełek treści i postaci o charakterze ludycznym, co spowodowało m. in. zakaz wystawiania ich w kościołach w XVIII wieku. Przedstawienia przeniosły się poza mury świątyń, dając początek wędrownym teatrzykom ludowym.

Obecnie Jasełka odgrywane są przez dzieci i młodzież w szkołach w okresie przedświątecznym. Coraz częściej odchodzi się od tradycyjnej formy wiernego odzwierciedlenia wydarzeń, o których mowa w Nowym Testamencie, na rzecz zawarcia w nich tematów i problemów współczesnego świata bądź też po prostu liryczno - kolędowego spotkania.

Tak czy inaczej przedstawienia jasełkowe to niezwykle interesujący element szkolnego kalendarza. Można to dostrzec na zdjęciach prezentujących Jasełka w Szkole Podstawowej nr 5, które odbyły się w ostatnim dniu przed świąteczną przerwą. Ta trwa do 3 stycznia 2011 r. - ku uciesze i młodszych, i starszych "pracowników szkoły".

 

 

zdjęcia: Iza Klimek

tekst: Adrian Skoczylas

 

.