A A A

 

szkola1930Rusza projekt „Odkrywając międzywojenny Zgierz” realizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG w partnerstwie z Muzeum Miasta Zgierza i Stowarzyszeniem Tkalnia. W maju do działań przystąpią uczniowie i uczennice zgierskich szkół, których zadaniem będzie stworzenie multimedialnej mapy międzywojennego miasta, wystawy muzealnej i filmu o Janie Świerczu.

Projekt otrzymał dofinansowanie z programu "Patriotyzm Jutra" Muzeum Historii Polski ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem działań jest upowszechnienie międzywojennej historii Zgierza w nowoczesnej i atrakcyjnej dla młodych ludzi formie oraz upamiętnienie zapomnianego w Zgierzu ówczesnego prezydenta i zasłużonego społecznika, Jana Świercza. Materiały historyczne niezbędne do powstania mapy, filmu i wystawy zbiorą i opracują uczniowie i uczennice zgierskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych podzieleni na 5 grup tematycznych. Każdej z nich będzie pomagać osobny koordynator lub koordynatorka.

Na multimedialnej mapie międzywojennego Zgierza pojawią się informacje, fotografie i dokumenty dotyczące historii zgierskiego samorządu II RP, ówczesnej infrastruktury i wyglądu miasta, działających organizacji kulturalnych, społecznych i sportowych, a także spraw młodzieży. Młodzież stworzy także kilkunastominutowy film poświęcony Janowi Świerczowi. Cały projekt zwieńczy wystawa muzealna promująca opracowane materiały historyczne.

Pierwszym działaniem będzie wykład dotyczący historii zgierskiego samorządu w okresie II Rzeczypospolitej (20 maja w godz. 14.00-16.00 w Muzeum Miasta Zgierza). Ma on wprowadzić uczniów i uczennice w tematykę projektu. W dniach 21 i 22 maja zaplanowano dwa 2-godzinne warsztaty dla młodzieży z zakresu pracy na archiwach i materiałach historycznych oraz krytyki źródeł. Pierwsze efekty pracy zgierskich uczniów i uczennic zostaną zaprezentowane pod koniec czerwca.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na profil projektu na Facebooku: www.facebook.com/MiedzywojennyZgierz.

.