A A A

digi2Warsztaty filmu animowanego, filmu dokumentalnego, dźwięku, fotografii i street artu – to oferta zajęć, którą dzieciom z Ośrodka dla Uchodźców w Grotnikach przygotowała zgierska Tkalnia. Projekt rozpoczął się w marcu i potrwa do października, a dofinansowany został w ramach Programu Młodzież w działaniu.

Od dwóch  lat Stowarzyszenie Tkalnia współpracuje z Ośrodkiem dla Uchodźców w Grotnikach. Organizowaliśmy zbiórki artykułów szkolnych i ubrań dla dzieci, zaprosiliśmy dzieciaki na Dzień Dziecka do Zgierza, wpadaliśmy, żeby zagrać w piłkę, wspólnie się pobawić. Najmłodsi mieszkańcy Ośrodka nas zauroczyli. Chcieliśmy zaproponować zajęcia, które urozmaicą czas, a przy okazji pozwolą lepiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości, zintegrować z polskimi kolegami i koleżankami ze szkoły. Tak powstał pomysł na Digi lab w Grotnikach.

Dzieci zostaną zaproszone do udziału w warsztatach: fotograficznych, filmu animowanego, filmu dokumentalnego, dźwiękowych oraz street artu. Rezultaty wszystkich działań będą opowieścią i refleksją nad sytuacją dzieci uchodźczych w polskiej rzeczywistości.

Filmy, fotografie, mural zostaną zaprezentowane w czasie Międzynarodowego Dnia Uchodźcy – 20 czerwca, a na premierę zostaną zaproszeni mieszkańcy i mieszkanki Grotnik. Projekt jest realizowany w ramach programu Młodzież w działaniu przez współpracujących z Tkalnią młodych zgierzan i zgierzanki, których koordynatorką jest studentka dziennikarstwa, Patrycja Malik.

 Digi lab to nie tylko okazja do odkrycia talentów, dobrej zabawy i edukacji w środowisku wielokulturowym, to również szansa aby wybrzmiał głos mniejszości na temat ich odbioru polskiej szkoły. Jak czują się dzieci, które z dnia na dzień muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości? Co jest dla nich zaskakujące, trudne, ciekawe? Za czym tęsknią? Co lubią robić? Jak wygląda ich codzienność w Ośrodku? - to tylko niektóre pytania, na jakie chcemy odpowiedzieć w projekcie. Animatorów kulturalnych i prowadzących zajęcia przez cały czas trwania projektu wspierać będzie Joanna Paliwoda – Szubańska, która z Ośrodkiem współpracuje od początku jego istnienia w Grotnikach.

Na marzec zaplanowano działania promocyjne, a także pozyskanie zgód i patronatów medialnych, kwiecień – maj upłynie na warsztatach. Ich efekt będzie można od czerwca zobaczyć na stronie Stowarzyszenia, a pobliskie szkoły będą mogły wypożyczyć wystawę oraz filmy na lekcje o wielokulturowości.

Informacje o projekcie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 660 80 21 07.

 

.