A A A

Szósty raz odbyła się w Polsce Filmowa Gra Miejska z udziałem uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Łódź brała w niej udział po raz pierwszy, a powiat zgierski reprezentował Zgierski Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II.

Gra Filmowa

Organizatorami łódzkiej gry miejskiej była Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa i Teatralna, Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli oraz Liceum Salezjańskie. Wzięła w niej udział, jako jedyna z powiatu zgierskiego, grupa 8 uczniów ze Zgierskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II (Michał Wilamowski 1 Tbe, Patrycja Stańczyk, Małgorzata Baran, Mateusz Żurek z 3 Tio oraz Tomasz Konopa, Rafał Pietruszka, Adam Marcinkowski i Szymon Skowron z 4 Tio) pod opieką Pani Beaty Rybarczyk.

Uczniowie przygotowując się do gry musieli obejrzeć 10 polskich filmów w tym kultowe takie jak m.in. „Dzień Świra”, „Kingsajz”, „Akademia Pana Kleksa” czy „Chłopi”. Filmowe zmagania rozpoczęły się od spotkania uczestników i ich opiekunów w „łódzkiej Filmówce” w budynku wydziału aktorskiego. Tam też czekało na uczestników spotkanie z pracownikiem „Filmówki” oraz pierwsze zadanie. Grupa zaprezentowała swoje umiejętności aktorskie parodiując scenkę z filmu „Dzień Świra” dopisując swój własny scenariusz wybranej sytuacji. Z „Filmówki” rozpoczęli wędrówkę w kierunku Muzeum Kinematografii – tam czekała niespodzianka, rekwizyty z filmu „Kingsajz” i zagranie jednej z wybranych scen. Kolejne zadanie zaliczone, a na dalszej drodze „Se-ma-for” i nagranie wywiadów z trzema napotkanymi osobami o ich marzeniach. Wielką podporą grupy, zdominowanej przez chłopaków, była Małgosia i Patrycja, które z zaangażowaniem i niesamowitą energią brały udział w zadaniach.

Fotorelacja z gry miejskiej 

Na miejscu uczniowie zobaczyli lalki Misia Uszatka, Bolka, Lolka i inne.  Cała grupa wzięła udział w zadaniu parodiującym scenkę z wybranego filmu komediowego – co uwiecznione zostało na fotografii. Na ulicy Piotrkowskiej szukali postaci z polskich filmów. Udało się spotkać Pana Kleksa, Adasia, Ulricha von Yungingena i Juranda ze Spychowa. A po Piotrkowskiej Manchatan i kolejne zadanie, w którym wykorzystano nasze umiejętności wokalne i aktorskie -  w tej roli wspaniale spisali się chłopcy z 4 Tio. Po przedstawieniu zdolności wokalnych  uczniowie ZZSP skierowali się na ulicę Wólczańską do Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia dla Nauczycieli. Czekało tam na nich kolejne zadanie aktorskie, jak przystało na Filmową Grę Miejską, oraz rozwiązanie hasła tegorocznej edycji łódzkiego wydania gry.

Na koniec uczniowie wybrali się do Kina Charlie, gdzie przygotowana była projekcja filmu „Ostatni seans w kinie Tatry”. Miłym zakończeniem dnia było spotkanie z głównym bohaterem filmu Panem Dariuszem Ambroszczykiem, pracownikiem najstarszego kina w Łodzi – „Tatry” i jednym z profesorów z łódzkiej „Filmówki”.

W nagrodę za udział w grze młodzież otrzymała „filmowe nagrody” oraz bilety do Kina Charlie dla całej grupy. Uczniowie wraz z opiekunką Panią Beatą Rybarczyk przeżyli niezapomniany dzień pełen wrażeń. Następna gra już za rok. 

źródło: Lucyna Drygalska, ZZSP im. Jana Pawła II 

 

 

.