A A A

Ruszają warsztaty w ramach projektu „Wysokie koszty niskich cen” poświęconego edukacji globalnej gimnazjalistów z powiatu zgierskiego. Stowarzyszenie Tkalnia chce uwrażliwić młodzież na globalne konsekwencje ich wyborów konsumpcyjnych i skłonić ją do krytycznego spojrzenia na konsumpcyjne trendy.

wysokiekoszty logo

W trakcie warsztatów dla min. 500 osób ze wszystkich gimnazjów w powiecie, organizatorzy i organizatorki chcą skupić się na trzech aspektach: konsumpcji ubrań, elektroniki i żywności. Młodzież dowie się jakim kosztem obniżane są ceny najpopularniejszych produktów, co to jest transfer brudnych technologii, jak można oszczędzać nie kupując tanio i co można samemu zrobić dla poprawy jakości życia ludzi tworzących nasze sprzęty i ubrania.

 - Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że to nie w porządku, że nasze sprzęty i ubrania tworzone są przez pracowników opłacanych głodowymi pensjami, że na świecie pracują miliony dzieci przy produkcji sprzętów, którymi bawią się nasze dzieci - mówi Weronika Jóźwiak, koordynatorka projektu. - Para dżinsów do której produkcji trzeba zużyć 10 000 litrów wody kosztuje mniej niż 20 zł. Podobnie mięso, jak to możliwe, że wytwarzane z żyjących istot, przy ogromnym zużyciu wody i produkcji gazów cieplarnianych jest tak tanie? Kto ponosi koszty których unikają producenci? Nasze szaleństwo zakupowe to nie jest beztroska zabawa i tego chcemy nauczyć zgierską młodzież - dodaje Kinga Karp, trenerka w projekcie.

W ramach projektu zostały także stworzone narzędzia edukacyjne takie jak gra planszowa „Oszczędzając pieniądze oszczędzam świat’ i aplikacja na urządzenia mobilne pomagająca nam prześledzić warunki produkcji naszych ubrań i sprzętów. Wszystkie wkrótce do pobrania na naszej stronie www.tkalnia.org.

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych na obchody Tygodnia Edukacji Globalnej, który w tym roku w Zgierzu świętować będziemy festiwalem filmów dokumentalnych (22-24 listopada 2013 MOK w Zgierzu, Mielczarskiego 1) oraz pokazem zdjęć o tematyce warunków pracy i życia globalnego południa.

Szczegółowe informacje na temat działań składających się na projekt "Wysokie koszty niskich cen" uzyskają Państwo na pod numerem telefonu 609551089.

Projekt „Wysokie koszty niskich cen” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 r.

 

.