A A A

Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej FOLKIER postanowiło dołączyć do ogólnopolskiej akcji Młodzieżowego Maratonu Aktywnego Obywatela. Maraton współtworzą organizacje z 9 miast Polski wraz z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, Narodową Agencją Programu „Młodzież w działaniu”.

maraton nakrecamyaktywnosc

Ostatnio o obywatelstwie mówi się dużo. Słowo "obywatelstwo" wpisuje się w język mediów, język polityków, język ideologii. Dużo rzadziej spotkać się można ze zjawiskiem „aktywnego obywatelstwa”. Dzięki młodym ludziom ze Stowarzyszenia FOLKIER ma się to w Zgierzu zmienić. Maraton organizuje też młodzież ze Szczytna, Ostrołęki, Warszawy, Radomia, Głogowa, Sławkowa, Krakowa i Żywca.

W tym oryginalnym maratonie może wziąć udział każdy. Akcją mogą być zainteresowani zarówno ci, którym nazwa kojarzyć się będzie na sportowo, jak i ci, którzy biegami zainteresowani nie są . Bowiem ów maraton to tylko nazwa zdarzeń, które mają miejsce w poszczególnych miastach.  W Krakowie organizatorzy zaproszą ludzi do pomocy podopiecznym domów dziecka, Głogowianie z kolei zadbają o kondycję zwierząt ze schronisk, w Sławkowie dojdzie do „Ataku Obywatelskich Balonów”. Wszystko po to, by mówić o aktywności obywatelskiej.

Młodzieżowy Maraton Aktywnego Obywatela (MMAO) jest akcją informacyjno-promocyjną pokazującą, że młodzież w Polsce posiada różnorodne umiejętności, które wykorzystuje do bycia aktywnym obywatelem. Ich aktywność może przejawiać się na wiele sposobów – jedni grają w zespole rockowym, inni biorą udział w zawodach sportowych, a jeszcze inni pomagają dzieciom z domów dziecka. MMAO nawiązuje do idei Europejskiego Roku Obywateli, ogłoszonego przez Komisję Europejską w dwudziestą rocznicę ustanowienia obywatelstwa Unii Europejskiej.

A co będzie miało miejsce w Zgierzu?

logo folkierOd 14 października do 10 listopada pomysłodawcy zgierskiej akcji „NAKRĘCAMY AKTYWNOŚĆ” będą tworzyć film o aktywności obywatelskiej w Zgierzu. Ma on za zadanie pokazanie, że aktywność jest do osiągnięcia przez każdego człowieka, czymś co może towarzyszyć w codziennym życiu bez zbytecznego wysiłku. I tak, przy pomocy wolontariuszy Miejskiego Ośrodka Kultury – Natalii Rezneac i Davida Pesado Diaza – stworzą krótki film promocyjny prezentujący udział w wyborach czy obradowanie na sesji Rady Miasta oraz o małych, codziennych czynnościach jak dbanie o czystość przestrzeni publicznej. Dodatkowo pomysłodawcy akcji lokalnej „NAKRĘCAMY AKTYWNOŚĆ”  Dominik Klatka i Jakub Pyrzanowski przeprowadzą sondaż uliczny na zgierskich ulicach, w którym okaże się, co o aktywnych obywatelach sądzą zgierzanie.

Filmik zaprezentowany będzie w weekend 16-17 listopada 2013 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Zgierzu podczas Stachuriady. Dodatkowo obejrzeć go będzie można w Internecie oraz na zgierskich portalach informacyjnych. Gotowy film trafi także do zgierskich szkół, by mogli korzystać z niego nauczyciele i uczniowie.

Zachęcamy do śledzenia akcji i „nakręcania się” na obywatelstwo na Facebooku i stronie Maratonu.

 

.