A A A
28 września o 10.00 na polanie za osiedlem TBS przy ul. Parzęczewskiej odbędzie się kolejna edycja Święta Latawca organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Zgierzu.
święto latawca
Impreza w 2011 roku, fot. Darek Zakrzewski
Święto Latawca jest imprezą, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Co roku bierze w niej udział kilkudziesięciu miłośników napędzanych wiatrem konstrukcji.
Wszystkie latawce prezentowane podczas zawodów wykonywane są na ogół na zajęciach plastycznych odbywających się w Młodzieżowym Domu Kultury w Zgierzu. Nie ma wymogu samodzielnej budowy latawca przez zawodnika - do budowy i ozdobienia latawca zawodnik może wykorzystać umiejętności rodziny, znajomych, nauczycieli i kolegów. Zawodnik może również zaprosić w/w osoby do udziału w zawodach i korzystać z ich pomocy.
Zawody rozgrywają się w dwóch kategoriach: latawce płaskie i latawce przestrzenne (skrzynkowe). Komisja Sędziowska ocenia latawce i ich loty wg trzech kryteriów: a. oryginalność formy, rozwiązania konstrukcyjne, użyte materiały, zastosowane technologie; b. staranność wykonania, zdobienie, ogólna estetyka; c. poprawność lotu, stateczność, wrażenia wizualne. Suma punktów zdobytych przez zawodnika decyduje o jego miejscu w klasyfikacji zawodów. 

Cele ogólne imprezy: 

  • popularyzacja modelarstwa i zawodów latawcowych,
  • rozwój umiejętności manualnych, konstruktorskich oraz plastycznych dzieci i młodzieży,
  • pobudzanie wyobraźni twórczej.

Regulamin Święta Latawców 2013

 

 

.