A A A

verlaisStowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG jest partnerem międzynarodowej wymiany młodzieży, która odbędzie się w dniach 15-22 lipca w Belgii. W małej, malowniczej miejscowości Le Relais Verline spotka się młodzież z czterech państw (Polski, Belgii, Turcji i Francji), która będzie budować dialog międzykulturowy.

Ze Zgierza wyruszy 10-osobowa grupa w wieku 13-17 lat pod okiem Justyny Zielińskiej oraz Jakuba Szymańskiego ze stowarzyszenia. Będzie to okazja do odpoczynku na łonie natury - młodzi ludzie będą wspólnie łowić ryby, chodzić po górach, pływać kajakami - połączona z lekcją tolerancji. A o to właśnie chodzi w międzynarodowych wymianach programu Młodzież w działaniu.

- Zaproszenie do projektu pojawiło się niespodziewanie i wyszło z inicjatywy mojego tureckiego kolegi Erguna, którego poznałam na seminarium w Tuluzie - mówi Justyna Zielińska. - Włączyliśmy się do tematu z wielką przyjemnością. W końcu nie ma lepszego sposobu na budowanie aktywnego obywatelstwa na europejskim poziomie. A o to przecież chodzi w całym programie.

Wymiany międzynarodowe to dobry sposób na nawiązanie dialogu pomiędzy młodymi Europejczykami, wspólne działania nie tylko zbliżają ich do siebie czy pomagają w lepszym rozumieniu różnic, ale także pozwalają na znalezienie podobieństw między ludźmi żyjącymi w innych kulturach. Dla młodego człowieka jest to również praktyczna lekcja języków obcych, która w procesie szkolnej edukacji nie zawsze ma szansę zaistnieć na takim poziomie.

- To pierwsza tego typu inicjatywa w wykonaniu EZG - dodaje Justyna. - I z pewnością nie ostatnia. Nasi nowi partnerzy chcą kontynuować współpracę, tak więc będziemy przygotowywać seminarium dla pracowników młodzieżowych oraz rewizyty w następnych krajach. Dzięki temu młodzież ze Zgierza będzie miała okazje do uczestniczenia w kolejnych dalekich wyprawach.

 

 

 

.