A A A

 

Baszczynska-MisztalVI Zjazd Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Zgierzu i jubileusz 115-lecia szkoły stały się okazją do spotkania absolwentów, uczniów i pracowników. W tym roku uroczystości rocznicowe zaplanowane zostały na dwa dni. 21 czerwca odbyły się spotkania absolwentów i wręczenie „Złotych Tarcz” z okazji 50-lecia matury, natomiast 22 czerwca miały miejsce oficjalne uroczystości z udziałem zaproszonych gości oraz bal absolwentów.

- Nawet w dobie nowoczesnych mediów nic nie zastąpi zwykłych rozmów i bezpośrednich spotkań ludzi, którzy nie widzieli się przez wiele lat – mówi Beata Baszczyńska-Misztal, dyrektor szkoły. – 115 urodziny „Staszica” to dowód na to, ze nasza szkoła opiera się upływowi czasu, jest placówką z tradycjami, jednak na miarę nowych wyzwań.

Jubileusz szkoły stał się również ważnym świętem dyrektora szkoły. Beata Baszczyńska Misztal podsumowała 10-lecie pracy i przekazała ster szkoły w ręce nowego dyrektora, Michała Luźniakowskiego. – Nie należy bać się zmian, ona zawsze niosą powiew świeżości i nadzieję na przyszłość – mówi Jerzy Śnieć, wizytator Kuratorium Oświaty w Łodzi, składając pani dyrektor podziękowania za dotychczasowe osiągnięcia.
Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również parlamentarzystów, którzy są absolwentami „Staszica”. Posłowie: Agnieszka Hanajczyk i Krzysztof Kwiatkowski, chętnie wspominali lata spędzone w murach szkoły i dziękowali nauczycielom za pracę włożoną w ich edukację. Natomiast Starosta Zgierski Krzysztof Kozanecki złożył na ręce pani dyrektor gratulacje i chwalił wysoką jakość nauczania. – Uczniowie „staszica” corocznie osiągają wysokie wyniki w nauce, a uroczystość wręczenia stypendiów dla uczniów szkół powiatu zgierskiego jest festiwalem talentów uczniów tej placówki – mówi starosta.
Ważną częścią uroczystości było wręczenie Medalu Najwyższej Godności Liceum „Staszica”. To honorowe odznaczenie przyznawane jest od 1993 roku. Jego pomysłodawcą był Stanisław Sowiński, długoletni wicedyrektor ZSO im. Staszica, a fundatorem Paweł Górski. W tym roku Kapituła Medalu przyznała to odznaczenie pośmiertnie Ireneuszowi Ziętkowi, nauczycielowi matematyki i poecie. – Przez 30 lat był sumiennym i sprawiedliwym pedagogiem, cieszył się niezwykłym autorytetem – mówi Beata Baszczyńska Misztal. – Był też poetą i współzałożycielem Zgierskiej Grupy Poetyckiej NIETAKT i autorem słów hymnu Szkoły. – Jego poezja, inspirowana twórczością Zbigniewa Herberta, odznacza się wyjątkowym przesłaniem, uświadamia, bawi, zatrważa i chwyta za serce – dodaje Małgorzata Bielińska, absolwentka rocznika 2012. 

źródło: Karolina Kałużna, Starostwo Powiatowe w Zgierzu 

 

.