A A A

RitaW działaniach młodzieżowych ważni są dorośli opiekunowie. Dlatego też zachęcamy do przeczytania czwartego i ostatniego wywiadu prezentującego naszych zagranicznych partnerów. Justyna Zielińska rozmawiała z Ritą Hendrickx z Belgii.

Ta aktywna 55-latka na co dzień pracuje z młodzieżą w Le Relais Verlaine, które jest centrum młodych Belgów oraz miejscem międzynarodowych wymian. Działa również w organizacji non-profit o nazwie Element-Terre, gdzie zajmuje się ceramiką i prowadzi warsztaty z tej dziedziny sztuki.

 

Justyna Zielińska: Rita, na początek przybliż naszym Czytelnikom miejsce, w którym działasz.

Rita Hendrickx: Mieszkam w małej wiosce na południu Belgii. Jest to bardzo piękny i zielony obszar. Najbliższe miasto to Charleroi, położone około 60 km od naszej wioski. Problem z jakim się tutaj borykamy to bezrobocie, a co za tym idzie mamy tu do czynienia z dużym odsetkiem ludzi i młodzieży z mniejszymi szansami. W miejscu, w którym pracuję, gościmy w ciągu całego roku wielu młodych ludzi. Możemy pomieścić tutaj  ponad 60 osób. Przyjeżdżają oni głównie na warsztaty związane z ekologią. My natomiast pracujemy w 3 osoby i mamy od 4 do 5 pracowników sezonowych.

J.Z.: Czym dokładnie się zajmujecie? Jaki rodzaj aktywności cieszy się największym zainteresowaniem?

R.H.: W naszej pracy jest kilka poziomów aktywności. Spotykamy się z hospitalizowanymi ciężko chorymi dziećmi, którym pomagamy znosić trudy pobytu w szpitalu.

Jestem również bardzo świadoma znaczenia otwartości na inne kultury i inne „języki”. Dlatego też od 5 lat realizujemy projekt warsztatów językowych dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych w naszej okolicy. Przygotowujemy także krajowe i międzynarodowe wymiany, w których uczestniczy nasza miejscowa młodzież. Dzięki temu mają okazję do spotkań z ludźmi o zupełnie odmiennej kulturze i tradycji. Doprowadziło to do aktywnej pracy w ramach programu „Młodzież w działaniu”, od 2010 roku stale organizujemy się w Le Relais Verlaine.

naszym domu możemy gościć zagranicznych studentów. W zeszłym roku przybył do nas Węgier, który był z nami przez 3 miesiące. W tym roku mieliśmy studenta meksykańskiego. We wrześniu pojawi się następny student z Niemiec. Te spotkania dają nam wiele radości i nowych doświadczeń.

Czytaj więcej o Europejskim Tygodniu Młodzieży w Łodzi i Zgierzu 

J.Z.: Czujesz satysfakcję z tego, co robisz w pracy?

R.H.: Dla mnie osobiście ogromną satysfakcję sprawia dzielenie się i przekazywanie mojej wiedzy dotyczącej ceramiki. W ogóle nie czuję, żeby to była praca. Po prostu robię rzeczy, które lubię, spotykam się z ludźmi, daję i wiele otrzymuję. To się nazywa satysfakcja!

J.Z.: Czy ci ludzie dookoła sprzyjają Twoim pomysłom? Czy widzisz, że masz w tym działaniu wsparcie?

R.H.: Cóż mogę powiedzieć? Chyba spotykam się z życzliwością ludzi wokół. Na pewno są tacy, którzy popierają moje pomysły. Ale są też czasem słowa krytyki... Choć nie lubię dyskutować z ludźmi, którzy nie potrafią zrozumieć mojego podejścia do życia i pracy. O wsparciu władz lokalnych nie ma nawet co mówić, ale za to w pełni wspiera mnie rodzina, przyjaciele i koledzy.
J.Z.: Możesz wymienić kilka bardzo znaczących punktów z Twojej działalności społecznej?

R.H.: Oczywiście, jest kilka takich punktów. Zacznę od moich dzieci, które wychowuje na świadomych obywateli. Moja droga artystyczna, która nie przebiegała łatwo, ale dziś mogę mówić o tym, że jestem dumna z tego co osiągnęłam. I już nie tylko chodzi o to co robię dla siebie, ale że mogę się tym dzielić z innymi, mogę ich uczyć i przekazywać to, co umiem. I jeszcze wymiany międzynarodowe, które robię w naszym regionie. Cieszę się, że młodzi ludzie mogą spotykać naszych zagranicznych gości, mogą się spotkać, porozmawiać, uczyć się języków, poznawać inne kultury.

J.Z.: Jak zarażać innych swoją energią?

R.H.: Powiem krótko. Idź i zobacz, co się dzieje gdzie indziej! Podróżuj i ucz się, a potem dziel się tym.

J.Z.: Dziękuję za rozmowę.

R.H.: Ja też, uściski dla Waszych Czytelników!

 

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej w ramach projektu „Raz, dwa, trzy – działaj Ty!” oraz z programu Młodzież w działaniu w ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży.

 

.