A A A

 

Yordanka

Poza prezentowanymi na łamach naszego serwisu sylwetkami aktywnych zgierzan i zgierzanek, chcemy przybliżyć Wam także postacie naszych zagranicznych koleżanek i kolegów. Chcemy zwrócić Waszą uwagę jak pracują i z jakimi problemami borykają się w swoich organizacjach i środowisku.

Jako pierwsza na nasze pytania z okazji Europejskiego Tygodnia Młodzieży odpowiedziała Bułgarka Jordanka Zmiyarova. Ta 28-latka mieszka w małej miejscowości niedaleko Płowdiwu, gdzie pracuje w Związku Rolniczym Młodzieży w Bułgarii.

Justyna Zielińska, EZG.INFO.PL: Zacznijmy od naszkicowania realiów, w których żyjesz, pracujesz i działasz. Czy w Twojej miejscowości jest dużo aktywnych osób podobnych do Ciebie?

Jordanka Zmiyarova: Populacja gminy, gdzie mieszkam, to 32 tysiące osób. 25% stanowi młodzież w wieku 15-30 lat. Bardzo typowe dla młodych osób z terenów rolniczych jest to, że sami są rolnikami i pracują bardzo ciężko. I to właśnie jest powodem braku wystarczającej ilości czasu na aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym. Może wiesz jaka jest sytuacja ekonomiczna i polityczna w moim kraju, Bułgaria jest daleko w tyle w porównaniu do poziomu życia w Europie. Młodzi ludzie robią co mogą, by opłacić rachunki i zatroszczyć się o swoją rodzinę. Widzę to i rozumiem, że nie jest łatwo być zaangażowanym w sytuacji, kiedy priorytetem jest opłacenie rachunku za prąd. Pomimo sytuacji w moim mieście, która nie jest „kolorowa”, są tutaj młodzi, aktywni ludzie, z którymi współpracuję.

EZG.INFO.PL: Jaki rodzaj działań Ty podejmujesz? Co to jest i dla kogo?

J.Z.: Jestem pracownikiem młodzieżowym i ekspertem od "polityki młodzieżowej i projektów”
w sekcji ''działań młodzieżowych" w miejscowości Maritsa. Moja praca wiąże się bezpośrednio
z młodymi ludźmi. Pomagam im rozwijać swoje zainteresowania i pomysły, tworzyć projekty, które mogą zaspokoić ich potrzeby. Jest to praca w organizacji pozarządowej. Najważniejszym punktem dla nas są potrzeby młodzieży wiejskiej i wsparcie ich zainteresowań. Ogólnym celem organizacji jest mobilizowanie młodych ludzi z naszej okolicy do korzystania z oferty, danie im narzędzi pomocnych w ich aktywności. Ja i moi koledzy mamy stałe punkty, którymi się zajmujemy. Są to seminaria, szkolenia, przygotowujemy też programy edukacyjne. Dotyczą one szerokiej tematyki, m.in. kontaktów biznesowych i wymiany doświadczeń w sferze społecznej i ekonomicznej. Przygotowujemy także spotkania organizacji młodzieżowych. Działamy w sferze  kultury, zapraszając młodzież na koncerty i imprezy sportowe na poziomie lokalnym, krajowym
i europejskim.

EZG.INFO.PL: Czy obserwujesz w swojej działalności społecznej trudności związane z Twoją płcią? Czy w Bułgarii kobietom pracuje się trudniej?

J.Z.: Nie widzę znaczącego związku między tym, że jestem kobietą, a możliwościami pracy na rzecz innych. Nie powiem, że mój kraj jest wolny od dyskryminacji, ale w moim odczuciu to nie stanowi problemu. Gdy młody człowiek chce coś robić, ma szanse na realizowanie się w różnych sferach życia.

Czytaj więcej o Europejskim Tygodniu Młodzieży w Łodzi i Zgierzu  

EZG.INFO.PL: Teraz opowiedz o swoich sukcesach. Czy czujesz satysfakcję w związku z tym, czym się zajmujesz?

J.Z.: O mojej pracy zdecydowanie mogę mówić w kategoriach prawdziwej satysfakcji.
Czuję, że spełniam się, a młodzi ludzie z mojej okolicy mogą z tego korzystać. Ta praca to szansa na spotkanie różnych, inteligentnych i interesujących ludzi.  Są to osoby kreatywne o szerokich horyzontach. To fajne znaleźć wokół siebie ludzi, z którymi łączą mnie podobne idee.

EZG.INFO.PL: A jak inni reagują na Twoje pomysły? Czy masz wsparcie ze strony rodziny, przyjaciół, władz lokalnych?

J.Z.: Jeśli chodzi o współpracę gminy z naszą organizacją jest ona bardzo dobra. Burmistrz i jego zastępca są młodzi. Widać, że się angażują i chcą pomagać organizacjom pozarządowym, grupom młodzieżowym, również tym nieformalnym. Moja rodzina i przyjaciele widzą, ile praca daje mi satysfakcji i to też im sprawia radość. Jestem zajęta cały rok, ale oni mnie w tym dopingują.

EZG.INFO.PL: Jesteś z siebie dumna?

J.Z.: To co dla mnie jest najważniejsze to nie zatrzymywać się i na stałym poziomie utrzymywać pozytywne nastawienie do ludzi, którzy mnie otaczają. Poczucie dumy to najlepsze uczucie. A ja mogę powiedzieć, że czuję się świetnie.

EZG.INFO.PL: Czy chciałabyś na koniec powiedzieć coś swoim rówieśnikom z Europy? Jakaś złota myśl dla naszych czytelników.

J.Z.: Albert Einstein powiedział: "Żyj dla dnia dzisiejszego, ucz się na dniu wczorajszym i miej nadzieję na jutro. I nie przestawaj stawiać sobie pytania”. Podoba mi się to i właśnie to chciałabym przekazać w moim przesłaniu dla innych. Zachęcam do myślenia, bo dzięki temu można znaleźć odpowiedzi.

EZG.INFO.PL: Dziękuję za rozmowę.

J.Z.: Pozdrowienia z Bułgarii dla wszystkich!

  
Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej w ramach projektu „Raz, dwa, trzy – działaj Ty!” oraz z programu Młodzież w działaniu w ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży. 

 

.