A A A

 

Jakub Tomes8 kwietnia odbył się trzeci, finałowy etap Konkursu Wiedzy o Parlamentaryzmie, którego organizatorem była Poseł Agnieszka Hanajczyk wspólnie z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Zwycięzcą został Jakub Tomes z SLO im. R. Traugutta w Zgierzu.

Do trzeciego etapu przystąpiło 10 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy uzyskali najlepszy wynik w drugim etapie. Rozpoczęcie zmagań miało bardzo uroczysty charakter. Uczestnicy konkursu zostali przywitani przez patrona konkursu Wicemarszałka Sejmu RP Cezarego Grabarczyka oraz Panią Poseł Agnieszkę Hanajczyk, którzy pogratulowali samego awansu do fazy finałowej konkursu oraz życzyli im powodzenia w dalszych zmaganiach. 

III etap konkursu miał charakter odpowiedzi ustnej. Każdy z uczestników konkursu odpowiadał na dwa losowo wybrane pytania dotyczące wiedzy z zakresu historii, zasad funkcjonowania Sejmu i Senatu.
Komisja w składzie Wicemarszałek Sejmu RP Cezary Grabarczyk, prof. Anna Młynarska-Sobaczewska, profesor w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz Jacek Lipiński Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego z wielką uwagą przysłuchiwała się odpowiedzią udzielanym przez licealistów.

Ostatecznie najlepszy okazał się Jakub Tomes z Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Zgierzu. Drugie miejsce wywalczył Szymon Stępnik z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli, natomiast III miejsce zostało przyznane ex aequo Karolowi Tutkowi, który także reprezentował I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli oraz Piotrowi Stolarczykowi z Zespołu Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy. Nagrody dla wszystkich uczestników finałowego etapu konkursu zostaną wręczone podczas wycieczki do Warszawy, w czasie której planowane jest m. in. zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego.

Patronat Honorowy Konkursu objęli Wicemarszałek Sejmu RP Cezary Grabarczyk, Poseł do Parlamentu Europejskiego Joanna Skrzydlewska, Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego Jacek Lipiński oraz Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Agnieszka Liszewska. Opiekę Merytoryczną nad Konkursem sprawowała prof. dr hab. Anna Młynarska-Sobaczewska, profesor w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

źródło: Natalia Różycka, Biuro Poselskie Agnieszki Hanajczyk 

 

 

.