A A A
 

(fot. Ilustrowany Tygodnik Zgierski)

17 i 18 września już po raz drugi odbyły się w Zgierzu Targi Czasu Wolnego. Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG zaprosiło domy i ośrodki kulturalne oraz muzyczne, kluby sportowe, organizacje pozarządowe, szkoły językowe, taneczne i muzyczne do zaprezentowania się zgierskiej społeczności - zarówno tej młodszej, jak i tej trochę starszej. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z eventu!

Pierwszy dzień przeznaczony był dla uczniów zgierskich szkół. Niestety, plany organizatorom pokrzyżowało sprzątanie świata, które odbyło się w ten sam weekend, i które sprawiło, że szkoły niechętnie organizowały dodatkowe grupy na Targi. Jak jednak mówią - chcieć to móc - więc kto chciał, to przyszedł. Obecni byli m. in. uczniowie SP nr 5 ze swoimi opiekunkami.

Bardzo mi się tu podoba i cieszę się, że się tu znalazłam - mówi pani Renatta Braniewska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zgierzu. - Bardzo chętnie znajdę się tu za rok i chciałabym, żeby to było jeszcze lepiej rozreklamowane, także wśród rodziców, którzy mogliby przyjść ze swoimi dziećmi. Być może informację warto byłoby już przekazywać na rozpoczęciu roku szkolnego, tak żeby szkoły mogły się przygotować na przyjście tutaj. Polecałabym wystawcom więcej atrakcji ruchowych dla dzieci i młodzieży, które przyciągają ich uwagę.
 
sobotni dzień pojawiali się goście w różnym wieku - osoby młode, ale i starsze. Zatrzymywały się one tu i ówdzie, by zobaczyć, co można robić w Zgierzu "po godzinach". A tych możliwości, zaprezentowanych na Targach przez wystawców było co nie miara.
 

Grupa Capoeira zaprezentowała swoje umiejętności w trakcie występu, na którym skupili uwagę wszyscy znajdujący się na sali. Szkolny Klub "SofA" na plakatach zaprezentował temat cyberprzemocy, przy "klubowym" stoliku rozdawał materiały informacyjne, a najmłodsi mogli zostać uraczeni cukierkami i kartkami z pieczątką klubu. Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna wystawiła mnóstwo książek o różnej tematyce, które w trakcie Targów można było czytać niczym w prawdziwej bibliotece. Przy "świecącym" pulpicie Młodzieżowego Domu Kultury znajdowały się ekrany, które przedstawiały działalność MDK-u. Miejski Ośrodek Kultury, który wziął udział jedynie w sobotniej części, zachęcał bardzo interesującymi bannerami informującymi o aktualnościach w MOK-u czy Centrum Kultury Dziecka. Na kolejnym stanowisku znalazła się szkoła językowa, Language Station, która prócz oferty naukowej, zainteresowała gości balonami, które cieszyły się niesamowitą popularnością wśród dzieci. Większe oblężenie zgromadziło jedynie stoisko gospodarza imprezy, MOSiR-u, na którym pojawiły się urządzenia do ćwiczeń, m. in. bieżnia, która była najbardziej eksploatowanym obiektem na sali. Kto się zmęczył, mógł "odpocząć" przy stanowisku Świetlicy "Przystań", która oferowała m. in. ćwiczenia artystyczne.
 
Na zakończenie Targów wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Boruta", a próbkę swoich umiejętności zaprezentowała grupa Fen-X.
 
Podczas obu dni Targów można było otrzymać materiały promocyjne Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich EZG oraz specjalny "zestaw dla zwiedzających", czyli ulotki od wszystkich wystawców, a także specjalnie wydany folder reklamowy. A wszystko to w eko-torbie, wyprodukowanej w ramach projektu "Noc krótka, zaczyna się sobótka".

Ogólnie jestem zadowolony z tegorocznych Targów Czasu Wolnego - mówi koordynator imprezy, Jakub Pyrzanowski. - Udało nam się przyciągnąć podobną liczbę wystawców, co za pierwszym razem, w tym także nowe grupy. Szkoda, że zbiegło się to z kilkoma innymi wydarzeniami (sprzątanie świata, festiwal Zderzak - przyp. red.), ale mamy nadzieję, że następnym razem wszystko pójdzie zgodnie z planem. Póki co mogę zaprosić wszystkich na Targi za rok, mam już parę pomysłów na zmianę formuły i myślę, że będzie to impreza jeszcze ciekawsza dla wszystkich zgierzan.

EZG.INFO.PL gratuluje pomysłu na inicjatywę organizatorom akcji: Klaudii Warżel, Arturowi Jasińskiemu oraz Jakubowi Pyrzanowskiemu, i również zaprasza wszystkich - młodszych i starszych - zgierzan na kolejne Targi Czasu Wolnego. Jest to niewątpliwie potrzebna w mieście impreza, która - przy odpowiedniej promocji - na stałe powinna wpisać się w zgierskie kalendarium.
 
.