A A A

ZZSP Do istniejących dotąd w Zgierskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II kierunków kształcenia (technik: budownictwa, elektryk, Informatyk, ochrony środowiska, farmaceutyczny; mechanik pojazdów samochodowych, monter zabudowy i robót wykończeniowych oraz klasy wielozawodowej) od września 2013 roku dołączy nowy – technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

- W związku z przestawianiem się gospodarki z konwencjonalnych źródeł energii na źródła odnawialne, niskoemisyjne i przyjazne środowisku, postanowiliśmy odpowiedzieć na potrzeby rynku i kształcić fachowców, którzy będą w stanie doradzać, montować tego typu urządzenia i obsługiwać systemy energetyki odnawialnej – mówi dyrektor Eugeniusz Jacel.

Według prognoz, to właśnie energetyka staje się sektorem gospodarki, który w najbliższych latach stworzy najwięcej miejsc pracy. Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne, które przemieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną, pompy ciepła, dzięki którym możemy albo ochładzać albo ogrzewać pomieszczenia, biomasy, z których także możemy pozyskać energię – to nie pieśń przyszłości, tylko rozwiązania już dziś wykorzystywane w domach, szkołach czy przedsiębiorstwach.

- W prowadzonym przez nas Zespole Szkół nr 1 w Zgierzu im. J.S. Cezaka wodę ogrzewają zamontowane na dachu budynku baterie słoneczne, które znakomicie spełniają swoją funkcję, a w dodatku są ekologiczne i generują oszczędności – mówi członek Zarządu Powiatu Zgierskiego, Wojciech Budziarski.

Podczas trwających dziś i jutro dni otwartych w Zgierskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II można samemu przekonać się o fachowości tamtejszych uczniów, którzy przygotowali stoiska promujące poszczególne kierunki kształcenia. Jest to znakomita okazja do podpytania się o jakość nauki, zajęcia dodatkowe czy praktyki.

- Nawiązaliśmy współpracę z polsko-czeskim producentem centralnych pomp ciepła oraz z największym w Polsce i drugim na świecie producentem okien dachowych – mówi kierownik szkolenia praktycznego Jacek Bogucki. – Uczniowie, którzy zdecydują się kształcić na naszym nowym kierunku, będą korzystać z w pełni wyposażonej pracowni oraz odbywać praktyki u firmach partnerskich.

źródło: Małgorzata Tomczuk, www.powiat.zgierz.pl 

 

.