A A A

Nie dla czaduKomenda Główna Państwowej Straży Pożarnej corocznie organizuje konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży. W tym roku tematem zmagań konkursowych jest zagrożenie, jakie niesie zatrucie tlenkiem węgla.

O randze problemu świadczą statystyki – podczas ubiegłorocznego sezonu grzewczego (od listopada do marca) miało miejsce prawie 3700 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym 1800 osób zostało poszkodowanych a 106 to ofiary śmiertelne. Tragedie często są następstwem braku wiedzy o tym, co może się stać, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa w naszych domach. Problem wzrasta w okresie jesienno-zimowym, chociaż do akcji ratowniczych związanych z czadem strażacy wyjeżdżają przez cały rok. – Czad jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, zabija po cichu i niepostrzeżenie – mówi Łukasz Łukasik z Sekcji Kontrolno-Rozpoznawczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgierzu. – Warto w domu zainstalować czujkę dymu, oraz czujkę tlenku węgla. Podstawową funkcją takiego urządzenia jest wykrywanie czadu i sygnalizowanie, gdy jego stężenie w powietrzu jest zbyt duże – dodaje Łukasik.

Czujki można kupić niemal w każdym sklepie ze sprzętem elektrycznym lub w Internecie. Ich cena nie jest wygórowana, kosztują od 65 do 150 zł, a mogą uratować życie.

Fotorelacja z konkursu na stronie Starostwa Powiatowego

Konkurs plastyczny „Twoja wiedza i czujka czadu w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu!” jest okazją do zainteresowania dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów, problemem zaczadzenia, ponieważ świadomość istniejącego zagrożenia może uratować zdrowie i życie najbliższych. Eliminacje konkursowe prowadzone są na kilku etapach. Na szczeblu powiatowym, jury, któremu przewodniczył członek Zarządu Powiatu Zgierskiego Wojciech Budziarski, oceniło ponad 70 prac. – Zgodnie z regulaminem wyłoniliśmy 20 zwycięzców, po 5 w każdej grupie wiekowej – mówi Wojciech Budziarski. – Wybrane prace wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich. Mam nadzieję, że uczniowie z naszego powiatu zdobędą później czołowe miejsca w etapie ogólnopolskim.

źródło: Karolina Kałużna, www.powiat.zgierz.pl 

 

.