A A A

Starostwo Powiatowe w Zgierzu organizuje projekt "Ekoszkoła - Ekopowiat" współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Projekt przeprowadzany będzie w placówkach prowadzonych przez powiatowy samorząd, w tym w ZSO im. S. Staszica w Zgierzu.

Ekoszkoła

Ekokluby powstaną także w  LO im. Kopernika w Aleksandrowie Łódzkim, Zespole Szkół Licealno-Gimnazjalnych w Głownie i ozorkowskim I LO.

Przedsięwzięcie, które pełną parą ruszy już w czasie ferii zimowych przewiduje, że każda z 20-osobowych proekologicznych grup młodzieży będzie się edukowała z zakresu ochrony środowiska i przekazywała tę wiedzę mieszkańcom naszego powiatu podczas regionalnych festynów, imprez otwartych, targów itp. Spośród kilkudziesięciu tego typu akcji, „zielona” młodzież na pewno zawita w maju na „Dniu dla zdrowia” w Domaniewicach, rowerowej imprezie „Tour de Powiat”, w czerwcu na „Pikniku rodzinnym” w Łyszkowicach, „Agrotagrach” w Bratoszewicach, w sierpniu na zgierskim „Święcie chleba i golonki”.

W planach jest także akcja odwiedzania mieszkańców w ich domach i zachęcania do proekologicznych postaw. Kto da się przekonać, i wykaże się np. zbieraniem plastikowych nakrętek od napojów, dostanie w nagrodę roślinkę doniczkową. Młodzież zawita także do przedszkoli i szkół podstawowych, by uczyć swoich młodszych kolegów i koleżanki, że warto być eko.

Aby zmotywować młodych ludzi do działania na rzecz ochrony środowiska, już w marcu w szkołach objętych projektem ruszy konkurs fotograficzny pod hasłem „EKOPOWIAT – ekologia czterech pór roku”. Najładniejsze zdjęcia posłużą do stworzenia 12-stronnicowego kalendarza ściennego na 2014 rok. 
W ramach realizacji projektu szkoły zostaną wyposażone w sprzęt, który ma dzieciakom ułatwić realizację ich autorskich pomysłów promowania zdrowego i ekologicznego stylu życia. Każda z placówek dostanie laptop, rzutnik, przenośną tablicę multimedialną i aparat fotograficzny. Całkowita wartość projektu, który potrwa do grudnia 2013 roku wynosi 62,5 tys. zł (w tym kwota 54 tys. zł stanowi dofinansowanie WFOŚ, a wkład własny Powiatu Zgierskiego to 8,5 tys. zł).

źródło: Małgorzata Tomczuk, www.powiat.zgierz.pl 

 

.