A A A

MRMZ

(fot. Urząd Miasta Zgierza)

16 listopada Młodzieżowa Rada Miasta Zgierza rozpoczęła kadencję 2012-2014. Na inauguracyjnej sesji wybrano zarząd MRMZ. Przewodniczącą została Natalia Barylska z SLO im. R. Traugutta w Zgierzu, zaś wiceprzewodniczącymi Józef Krawczyk i Paulina Dębska.

Sesję otworzył Przewodniczący Rady Miasta Zgierza, Jarosław Komorowski. Pogratulował wyniku wyborczego młodym radnym i życzył im powodzenia w "spełnianiu oczekiwań, jakie na nich spoczywają". Przywitał również opiekunki MRMZ oraz osoby współpracujące z Radą (Renatę Malinowską, Karolinę Miżyńską oraz Sylwię Bełkowską) oraz odczytał list gratulacyjny od posła Marka Matuszewskiego.

Dziewiętnaścioro młodych radnych na początku sesji złożyło ślubowanie, dzięki czemu stali się pełnoprawnymi członkami Młodzieżowej Rady. Później przyszedł czas na główny punkt inauguracyjnego spotkania, czyli wybór przewodniczącego i wiceprzewodniczących MRMZ.

Przewodniczącą została Natalia Barylska z Samorządowego Liceum Ogólnokszałcącego im. R. Traugutta w Zgierzu, która otrzymała 16 z 19 głosów "za". Zapytana o pierwsze wrażenia po wyborze odpowiedziała:

- Jako nowa przewodnicząca czuję się dobrze, choć jeszcze trochę niepewnie. Myślę, że jestem otwartą osobą, starałam się nawiązać jak najlepszy kontakt ze wszystkimi młodymi radnymi i to mogło poskutkować moim wyborem na tę funkcję.

- Jest to bardzo dobry wybór - mówi Patrycja Malik, Rzeczniczka MRMZ i młoda radna poprzedniej kadencji. - W trakcie warsztatów dało się znaleźć w niej cechy przywódcze, także będzie dobrze działać z grupą.

W kolejnym głosowaniu na wiceprzewodniczących MRMZ wybrano Józefa Krawczyka z Zespołu Szkół Społecznych TPZ oraz Paulinę Dębską z SLO im. R. Traugutta.

W najbliższym czasie Rada rozpocznie swoją działalność, której planowanie rozpoczęła już na warsztatach integracyjnych w Sokolnikach.

- W trakcie warsztatów młodzi radni wykonywali dużo działań w grupach, żeby poczuć przynależność do Rady - mówi Patrycja Malik. - Odpowiadali na różne pytania psychologiczne, pomagające odnaleźć swój typ osobowościowy i jak najlepsze miejsce w grupie i Radzie. 

Jeśli chodzi o nowe inicjatywy, Rada będzie walka o lepsze funkcjonowanie autobusów miejskich, aby linie 3, 4 i 8 jeździly częściej, ponieważ młodzież spoza centrum Zgierza ma problem z dotarciem do szkoły. Na pewno też nowi radni będą kontynuować to, co robili ich poprzednicy, głównie debaty młodzieżowe. Poza tym chcą współpracować z gminami ościennymi i włączać się w akcje organizowane w mieście i charytatywne, np. WOŚP - dodaje rzecznik MRMZ.

Martwi jedynie nieobecność dorosłych radnych na starcie nowej kadencji młodej Rady - obecny był jedynie były radny i współtwórca zgierskiej MRM, Jerzy Nastalczyk oraz II zastępca Prezydent Zgierza, Bohdan Bączak. W nowej kadencji Młodzieżowa Rada będzie chciała wzmocnić swą konsultacyjną rolę, zwłaszcza w sprawach bezpośrednio dotyczących młodzieży, jednak do tego potrzebna jest przychylność dorosłej Rady Miasta Zgierza.

Gratulujemy młodym radnym dostania się do MRMZ i życzymy powodzenia w wykonywaniu zamierzonych działań całej Radzie, jak i jej opiekunom!

 

 

.