A A A

Konkurs ParlamentaryzmMichał Świętosławski z Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta w Zgierzu zajął trzecie miejsce w Konkursie Wiedzy o Parlamentaryzmie zorganizowanym przez poseł Agnieszkę Hanajczyk wspólnie z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu łódzkiego. Powód do zadowolenia jest, ponieważ do rywalizacji przystąpiło ponad 350 uczniów z 12 powiatów wchodzących w skład okręgu sieradzkiego. Patronat honorowy nad konkursem objęli Wicemarszałek Sejmu RP Cezary Grabarczyk oraz Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UŁ prof. dr hab. Agnieszka Liszewska.


Konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test, w drugim na podstawie tekstu źródłowego sporządzić wypowiedź pisemną, a w trzecim, do którego przystąpiło tylko dziewięciu najlepszych, odpowiedzieć na dwa wylosowane pytania z zakresu historii oraz zasad funkcjonowania Sejmu i Senatu. „Sama forma konkursu była ciekawym doświadczeniem dla uczestników. Mogli poczuć się jak studenci w czasie sesji, zmagający się z trudnymi pytaniami, ale i olbrzymim stresem” – mówi Agnieszka Hanajczyk.

Pierwsze miejsce zajął Tomasz Piwowarski ze Zduńskiej Woli, a drugie Michał Rusołowski z Pabianic. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego Jacka Lipińskiego oraz poseł Agnieszkę Hanajczyk. Tablet za zajęcie I miejsca, kamera cyfrowa za II, a czytnik ebooków za III miejsce oraz nagrody ufundowane przez Wydział Prawa i Administracji UŁ to tylko nieliczne atrakcje. Dodatkowo finaliści konkursu oraz najlepsze osoby z każdej szkoły, które wzięły udział w drugim etapie pojadą na jednodniową wycieczkę do Warszawy, gdzie zwiedzą Sejm i Senat oraz spotkają się z Marszałek Sejmu Ewą Kopacz.


„Bardzo się cieszę, że konkurs wzbudził tak duże zainteresowanie wśród młodzieży, która wykazała się naprawdę szeroką wiedzą na temat funkcjonowania polskiego parlamentaryzmu” – podkreśliła Agnieszka Hanajczyk.

 

źródło: Monika Gering, Starostwo Powiatowe w Zgierzu

.