A A A

 

14 marca odbyło się spotkanie zgierskiego Klubu Historycznego im. gen. „Grota”, działającego pod patronatem IPN i Światowego Związku Żołnierzy AK, poświęcone postaci pułkownika Władysława Dzierżyńskiego. Wykład „Pułkownik Władysław Dzierżyński – zapomniany brat krwawego Feliksa” ilustrowany prezentacją multimedialną wygłosił Wojciech Źródlak, kustosz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi Oddział Radogoszcz.

Zdjęcia na stronie Muzeum.

Przed wykładem odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Zakręty historii PRL”. Nagrody dla laureatów ufundowane przez łódzki Oddział IPN wręczyli Przewodnicząca Rady Programowej Klubów w Okręgu łódzko-kaliskim prof. dr hab. Maria Blomberg i Przewodniczący Zarządu Klubu Jacek Klimczak. I miejsce zajął Maciej Dziuba, II miejsce zajął Kamil Łazuchiewicz (obaj ze Zgierskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II, przygotowywani przez panią Beatę Rybarczyk), a III miejsce przypadło Sebastianowi Kończarkowi z I LO im. Stanisława Staszica (przygotowanemu przez panią Małgorzatę Łodwig-Makowską).

Po rozdaniu nagród nastąpił wykład Wojciecha Źródlaka, który przedstawił sylwetkę płk. Władysława Dzierżyńskiego, wybitnego polskiego neurologa, urodzonego w 1882 r. w Dzierżynowie pod Nowogródkiem. Ukończył Uniwersytet Moskiewski, w czasie I wojny światowej służył w carskiej armii jako lekarz, po rewolucji bolszewickiej aż do 1920 r. pracował na uniwersytecie w Dniepropietowsku. Po przyjeździe do Polski wstąpił do wojska, w 1930 r. przyjechał do Łodzi i rozpoczął pracę w ówczesnym szpitalu im. Ignacego Mościckiego (dziś szpital im. Barlickiego). 13 lutego 1942 r. został aresztowany przez Niemców, a 20 marca 1942 r. został rozstrzelany w tzw. „egzekucji Stu” na Placu Stodół w Zgierzu. Wiele faktów z życia Władysława Dzierżyńskiego nie jest do końca zbadanych i pewnych. Faktem jest jednak, że utrzymywał dość długo dobre stosunki ze swoim słynniejszym bratem – Feliksem.

Po wykładzie nastąpiła dyskusja, w której wzięli udział członkowie Klubu i obecni goście. Na zakończenie Przewodniczący Zarządu Klubu Jacek Klimczak złożył wszystkim obecnym życzenia z okazji zbliżających się świąt Wielkiej Nocy oraz zaprosił na kolejne spotkanie 18 kwietnia, podczas którego wspomnieniami z ucieczki z PRL podzieli się Krzysztof Zieliński, którego historia stała się kanwą słynnego filmu pt. „300 mil do nieba”.

Opracował: Kamil Klimczak
Sekretarz Zarządu Klubu „Grota”

.