A A A

 

Siedemdziesiąt lat temu, 20 marca 1942 r. niemieckie władze okupacyjne rozstrzelały stu Polaków w centrum Zgierza, w miejscu zwanym wówczas Placem Stodół (obecnie Plac Stu Straconych). Do egzekucji doszło w odwecie za zabicie przez żołnierza podziemia – Józefa Mierzyńskiego – dwóch gestapowców. Niemcy zmusili okoliczną ludność do oglądania przebiegu masowej egzekucji. Rozstrzelanych pochowano w Lesie Lućmierskim. 

Dla upamiętnienia tych wydarzeń Urząd Miasta Zgierza, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Muzeum Miasta Zgierza organizują w Zgierzu okolicznościowe uroczystości. Rozpoczęło je dniu 19 marca 2012 r. otwarcie wystawy przygotowanej przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi oraz Muzeum Miasta Zgierza pt. „Zbrodnie niemieckie na ziemi łódzkiej w czasie II wojny światowej”. Wystawa będzie udostępniona w Muzeum do 13 maja 2012 r.

Prezentowana wystawa ukazuje zbrodniczą politykę okupanta niemieckiego realizowaną 
w trakcie wojny na obszarze województwa łódzkiego w granicach z sierpnia 1939 r. Twórcy wystawy przyjęli na jej potrzeby szeroką definicję pojęcia „zbrodnie niemieckie” rozumiejąc pod nim całość działalności okupanta niemieckiego zmierzającej do pośredniej i bezpośredniej eksterminacji mieszkańców zajętych ziem. Na omawianym na wystawie obszarze można odnaleźć wiele przykładów zbrodniczej aktywności okupanta niemieckiego.

Fotorelacja i więcej informacji na stronie Muzeum.

.