A A A

Dziś, 9 lutego w nocy, po długiej chorobie, zmarł Robert Paluchowski (Robek Paluchosky), twórca, reżyser i aktor Teatru Realistycznego, organizator festiwalu Poszukiwanie Alternatywy.

Teatr Realistyczny powstał w 1995 w Skierniewicach. Pomysłodawcami i założycielami byli członkowie Nadętej Supergrupy Artisticznej Balon: Filip Berent, Marek Sot i Robek Paluchosky.

W ciągu dziesięciu lat istnienia teatr zrealizował kilkanaście spektakli i projektów teatralnych, w dużej mierze opartych na oryginalnych tekstach i autorskich formach przekazu wizualnego, z których najważniejsze to "Rozporek", "Malakogamia czyli nieprzewidywalna rzadkość", "Zaćmienia i przebłyski", "Tra - ta - ta", "Tosamość" "Trupstory" oraz monodram w wykonaniu Roberta Paluchowskiego - Mc Gyver, Paluchowsky & end".

Teatr Realistyczny był wielokrotnie nagradzany, m.in. na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, Barbórkowych Spotkaniach Teatralnych, Zgierskich Słodkobłękitach, ŁóPcie, Windowisku, Wyjściu z Cienia, Proscenium w Nysie, Theatrum Orbis Terrarum w Olsztynie, Rybnickiej Wiośnie Teatralnej, Tumulcie w Łomży, Festiwalu Horyzontalnym w Chodzieży, Studenckim Festiwalu Atena w Pułtusku, FAMA, Mitingu Teatrów Poszukujących dobrego Spotkania.

Robert Paluchowski był pomysłodawcą i organizatorem festiwali teatrów alternatywnych, m.in. festiwalu komedii hihihi oraz Poszukiwanie Alternatywy.

W ostatnich miesiącach miała miejsce akcja „Solidarni z Robkiem”, w ramach której zbierano pieniądze na jego leczenie. Z tej okazji w Zgierzu swoje przedstawienia zagrały m. in. teatry Art.51 oraz Orfa.

źródło: www.e-teatr.pl

 

.