A A A

Cykl prac poświęcony jest starym domom tkackim zbudowanym w Zgierzu w I połowie XIX w.. Są to bardzo piękne zabytki, jednak z biegiem czasu zostały zaniedbane, zniszczone i zapomniane. Papier czerpany jest z jedną z oryginalnych form przekazu plastycznego. Jego forma jest bardzo subtelna i urzekająca.

Podjęłam się próby wykorzystania tego tworzywa w przedstawieniu domów tkackich, ponieważ materiał ten pozwolił mi połączyć różne formy plastyczne. W pracach można doszukać się elementów rysunku, malarstwa oraz grafiki warsztatowej - mówi Malwina Skoczylas, studentka 5. roku Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. - Moje prace miały na celu ożywić podupadłą architekturę, nadając jej nowego znaczenia, spojrzeć na niepozornie wyglądające domy jak na coś fascynującego, pociągającego w swej tajemniczości.

Cykl prac jest naładowany romantycznym spojrzeniem na domy tkackie, wędrówkę w ich duszę i ich własne życie. Domy te, choć już nieatrakcyjne, dla wielu nadal żyją, może już bardziej dyskretnie, opowiadając swoją historię tylko szeptem. Wystarczy tylko wydobyć to, co najcenniejsze i najpiękniejsze. Tło, które otacza zabudowania, potęguje atmosferę niepokoju i pewnej tajemnicy. Stworzone obrazy przedstawiają odrealniony świat, który ma poruszyć widza.

 

 

 

 

.