A A A

„3 x Art.51” w Teatrze Szwalnia to wyjątkowa okazja, by zobaczyć trzy spektakle jednego dnia. Ten swoisty maraton teatralny 11 lutego od godz. 19.00 przybliży widzom dwie ostatnie produkcje zespołu: „Extra Virgin” i „Silent Disco”, a także przypomni jeden z pierwszych spektakli – „Kain”. Wszystkie przedstawienia łączy specyficzna relacja aktorek z widownią. Bez obaw – nikt nie zostaje wciągnięty na scenę i przepytywany. Warto zatem zobaczyć kim może być widz w alternatywnym spektaklu. Zapraszamy! Bilet wstępu to 20 zł.

Teatr Art. 51 powstał w 2003 roku w Zgierzu z inicjatywy trzech kobiet: Agaty Drewnicz-Kaczmarek, Anki Perek i Justyny Zielińskiej. W tym składzie grupa istnieje do dziś. Teatr działa w Miejskim Ośrodku Kultury w Zgierzu. Dziewczyny z Art-u pokazywały swoje spektakle na większości festiwali teatru alternatywnego w Polsce (zdobywając główne nagrody m.in. na Poszukiwaniach Alternatywy w Skierniewicach, Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, przeglądach w Rybniku, Gorzowie Wlkp.). Ze swoimi spektaklami trafiały także do zagranicznej publiczności – w Niemczech i Rosji. Teatr traktują jako miejsce spotkania, dyskusji. Wszystkie spektakle to autorskie wypowiedzi realizowane poprzez kreację zbiorową. Świadomie rezygnują z perfekcyjnej reżyserii na rzecz autentyczności i zapisu osobistych doświadczeń.

Aktorki same o sobie mówią: „Działamy wspólnie od 8 lat. Ten czas to nasza wiedza, kim już nie jesteśmy. Coraz mniej prowokatorki, choć z rzadkimi zrywami, coraz bardziej po prostu babki, które chcą w teatrze mówić o rzeczach ważnych. Wiele spraw – choć pozornie żyjemy w kraju perspektywicznym – stoi w miejscu, jakby od lat się nic nie zmieniło. Myślimy o świecie, dając sobie szansę na rozwój. Mamy nadzieję, że nasze spektakle są taką możliwością dla innych.”

Spektakle Art. 51:
2004 – „Elektro Kardio Games”
2005 – „Kain”
2006 – „6:27” (gościnnie wystąpili Paweł Miłosz i Piotr Zatoń)
2007 – „Lotos sintetic”
2008 – „Extra Virgin” 
2008 – „Dojrzewanie motyli” (we współpracy z Teatrem Tańca Współczesnego PRO i zespołem Skaffander);
2010 – „Silent Disco”

.