A A A

19 i 20 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Zgierzu odbył się 20. Festiwal „Stachuriada 2011”. W jego ramach swój występ miał Teatr Art.51, odbył się także Turniej Jednego Wiersza, Turniej Piosenki Poetyckiej, a także koncert poświęcony twórczości Czesława Niemena.

- Idea Stachuriady jest taka, by mogli prezentować się twórcy amatorzy poezji - mówi Danuta Miklaszewska, instruktor MOK. Od dwudziestu lat udaje nam się zgromadzić ludzi, którzy się tym zajmują. Oprócz tego realizujemy imprezy towarzyszące związane z poezją. Dlaczego akurat Stachura? Kiedyś przysiadł on na pętli tramwajowej w Zgierzu, obecnie linii 16, zamyślił się i stwierdził, że można by w jednym miejscu o jednym czasie spotkać ze sobą ludzi, którzy są związani z poezją.

Stachuriada 2011 rozpoczęła się akcją teatralną aktorek Teatru Art.51 – Anki Perek i Agaty Drewnicz-Kaczmarek. Dziewczyny, recytując wiersze Stachury, przeszły z Placu Kilińskiego do MOK-u w atmosferze „domowej wyprowadzki”, angażując przy tym zgierskich przechodniów.

- Już po raz drugi rozpoczynałyśmy Stachuriadę naszym krótkim happeningiem teatralnym - mówi Ania Perek, aktorka Teatru Art.51. - W tym roku czytałyśmy utwory Stachury w różnych "stacjach" naszego pochodu opowiadającego historię ludzi, którzy muszą opuścić swój dom i z tym, co mogą zabrać ze swojego mieszkania, przemierzają świat. Rozpoczął się on apelem, że do ustalonej godziny trzeba opuścić domy, bo będą one zrównane z ziemią, dlatego że ludzie nie spędzają w nich swojego czasu. Na ich miejsce powstaną banki, hipermarkety, itd. Finał akcji polegał na tym, że wyrzucałyśmy z naszych walizek wszystko to, co nam niepotrzebne, aż zostały nam książki. Myślę, że sukces tej akcji polega na tym, że ludzie mieli bezpośredni kontakt z teatrem, angażowali się, bo nie byli klasyczną widownią usadzoną na krzesłach w teatrze, tylko pomagali nam w "wyprowadzce".

Jury Turnieju Jednego Wiersza imprezy  pn. „Stachura pozostałym”, w składzie:

  • Daniela Ewa Zajączkowska - poetka, wiceprzewodnicząca Łódzkiego Oddziału Związku Literatów Polskich
  • Rafał Zięba - poeta, teatrolog, kulturoznawca
  • Agata Drewnicz-Kaczmarek  - filolog polski, aktorka Teatru Art. 51
po wysłuchaniu 23 prezentacji postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
Pierwszą Nagrodę w wysokości 400 zł Andrzejowi Brzozowskiemu za  wiersz bez tytułu
Dwie Drugie Nagrody w wysokości 300 zł każda Krzysztofowi Grzelakowi za wiersz „Jakimś sposobem ludzkość...” i Magdalenie Cybulskiej „Wskrzeszenie Łazarza”
Trzecią Nagrodę w wysokości 200 zł Piotrowi Macierzyńskiemu za wiersz „XXX”
Trzy Wyróżnienia w wysokości 100 zł każde Małgorzacie Bielińskiej za wiersz „EYRE”, Zdzisławowi Kierusowi „Uroda Rzeczy Brzydkich” i Jackowi Ignaczakowi za wiersz „Myśli ostatnie”.
Nagrodę specjalną ufundowaną przez Księgarnię „Z prawdziwego zdarzenia” (Zgierz,
ul. Gałczyńskiego 30a) w postaci pióra Weronice Granosik za wiersz „Cholerni owodniowcy”
- W turnieju udział wzięły różnorodne poetyki, co trzeba uznać za niewątpliwy walor. Wybieraliśmy najlepsze teksty ze względu na ich walory warsztatowe, ale także szukaliśmy jeszcze czegoś szczególnego, jakąś treść, która ujawniała, że mamy do czynienia z dużym potencjałem twórczym - mówi Daniela Ewa Zajączkowska, jurorka Turnieju. - Tekst, który wygrał przedstawia sytuację egzystencjalną człowieka, w ironicznej i symbolicznej formie. Ujął nas także warsztat oraz to, że wiersz został bardzo ciekawie przedstawiony. W treści pojawiło się nawiązanie do tego, co pisał Stachura, że to życie jest poezją.
- W Stachuriadzie charakterystyczne i fajne jest to, że szansę zaprezentować się mają zarówno początkujący poeci, które dopiero biorą się za poezję, ale też bardzo dojrzali poeci ze znanymi nazwiskami w łódzkim środowisku - dodała Agata Drewnicz-Kaczmarek. - Wiersz "Jestem" zawierał przewrotną i niebanalną metaforę życia jako teatru, a pointa tego tekstu, że najpiękniejszą poezją jest to, że w ogóle jesteśmy, chwyta za serce.

Jury Turnieju Piosenki Poetyckiej imprezy pn. „Stachura pozostałym”, w składzie:

  • Witold Świątczak - muzyk, kompozytor, autor tekstów
  • Krzysztof Kociszewski – muzyk, kompozytor, pedagog
  • Rafał Zięba - poeta, teatrolog, kulturoznawca
po wysłuchaniu 8 prezentacji postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
Pierwszej Nagrody nie przyznano.
Dwie Drugie Nagrody w wysokości 350 zł każda: Paulinie Kasińskiej za interpretację i kulturę wykonania oraz Katarzynie Pisarskiej za muzykalność i ekspresję.
Trzecią Nagrodę w wysokości 250 zł Pawłowi Banachowi za kreację sceniczną, poczucie humoru (również we własnych tekstach) i elementy performance.
Dwa Wyróżnienia w wysokości 150 zł każde: Agnieszce Battelli za dojrzałe teksty i kompozycje oraz Kamili Kieszkowskiej za wykonanie utworu „Tango tendresse”.

 

W niedzielny wieczór odbył się koncert poświęcony twórczości Czesława Niemena. Zgierscy wykonawcy śpiewali dwie piosenki (co najmniej jedną autorstwa Niemena). Udział wzięli m. in. aktorki Teatru ORFA, Zespół BOSO, KUMAMA, Citizen i dyrektor MOK, Witold Świątczak. Wśród wykonanych utworów znalazły się m.in.: "Dziwny jest ten świat", "Wspomnienie", "Pod papugami", oraz mniej znane, np. "Jeszcze swój egzamin zdasz", "Mów do mnie jeszcze". Koncert zgromadził zarówno tę najmłodszą, jak i nieco starszą publiczność. Fotorelacja z koncertu. Był to już czwarty raz, gdy podczas Stachuriady śpiewano piosenki autorstwa sławnych polskich muzyków sprzed lat: rok temu wykonywano utwory Grzegorza Ciechowskiego.

.