A A A

Ulica Alternatywna – przestrzeń dla różnorodności w Wielokulturowym Zgierzu, projekt realizowany w ramach Programu „Młodzież w działaniu” to połączenie działań w przestrzeni publicznej – malowanie muralu z szerzeniem wiedzy na temat różnorodności kulturowej.

W ramach realizowanego od sierpnia 2011 r. do czerwca 2012 r. projektu odbędą się warsztaty z zakresu praw człowieka, projektowania i realizacji muralu, a  także zajęcia „Moje miejsce” z dziećmi z świetlicy środowiskowej. Finałem projektu będzie Żywa Biblioteka zrealizowana w Parku Miejskim w Zgierzu.

Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz po raz kolejny sięga po tematy związane z równością, a także miejscem sztuki w przestrzeni publicznej. „Ulica Alternatywna…” to odpowiedź na ciekawość kulturową młodzieży zgłaszaną w czasie poprzednich projektów „chcemy religioznawstwa, a nie religii”. W ramach projektu przygotowywana jest Żywa Biblioteka – spotkanie, w czasie którego można „face to face” spotkać przedstawicieli innych wyznań, etniczności, przekonań i uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania – w co wierzą, jak celebrują swoje wartości, jakie są ich rytuały, z czym mierzy się przedstawiciel/przedstawicielka grupy zaszufladkowanej przez naszą kulturę jako mniejszość. Obok prac nad przygotowaniem Żywej Biblioteki, w ramach projektu zrealizowany zostanie mural w  Parku Miejskim. Do prac plastycznych związanych z refleksją na temat przestrzeni miejskiej zaproszeni zostali również najmłodsi – dzieci z Świetlicy Środowiskowej „Wesoła Gromada”. Przygotują oni prace plastyczne „Moje miejsce”. Prace przedstawiające ulubione miejsca w Zgierzu posłużą jako kanwa do stworzenia pocztówek.

Dla osób, które zechcą zaangażować się w przygotowanie „Żywej Biblioteki” przygotowane są warsztaty na temat praw człowieka, równości, zasad funkcjonowania tej formy edukacyjnej.

„Ulica Alternatywna” to również projekcje filmów traktujących o sztuce ulicznej, twórcach związanych z tym nurtem.

Projekt sfinansowano z środków Unii Europejskiej w ramach Programu „Młodzież w działaniu”. W skład grupy prowadzącej projekt wchodzą: Robert Laskus (koordynator), Blanka Pustelnik, Daniel Mielnik i Ilona Majewska.

Wszystkich zainteresowanych do współpracy przy projekcie – tworzeniu pierwszej w Zgierzu Żywej Biblioteki, udziału w warsztatach praw człowieka, warsztatach i pracy przy muralu zapraszamy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ilona Majewska

Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz

.