A A A

12 października w Centrum Kultury Dziecka odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące kultury żydowskiej w ramach projektu „Apetyt na kulturę”. Spotkanie poprowadziła Maria Nowacka, antropolożka kultury związana z łódzkim Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym ETHNOS.

Trwające 3 godziny spotkanie oczarowało chyba wszystkie słuchaczki - prowadząca nakreśliła szeroki kontekst dla sytuacji kobiet w tradycji żydowskiej. Zgromadzeni mieli okazję dowiedzieć się czego wymaga się od kobiety w czasie codziennym, a także jaka jest jej rola w życiu rytualnym. Rozmawiano o ważnych uroczystościach związanych z obrzędami przejścia - takich jak narodziny dziecka, zawieranie małżeństwa czy śmierć.

"Wiedza i erudycja Marysi, a także liczne odwołania do własnych doświadczeń, anegdot oraz towarzysząca spotkaniu muzyka wysoko zawiesiła poprzeczkę dla kolejnych prowadzących... A już za tydzień w czwartek kolejne spotkanie z kulturą żydowską, wszystkich głodnych kultury zapraszamy do MOK-u na godz. 17.00" – mówią organizatorki, Ilona Majewska ze Stowarzyszenia Wielokulturowy Zgierz oraz Ula Grzelązka ze Zgierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Kolejne spotkania w listopadzie oraz grudniu będą poświęcone kulturze polskiej i arabskiej. Tematy spotkań w styczniu 2012 roku wybiorą same uczestniczki i uczestnicy projektu.

 

źródło: apetytnakulture.blogspot.com

 

.