A A A

„Apetyt na kulturę” to międzygeneracyjny projekt, którego autorkami są Ula Grzelązka i Ilona Majewska – dwie animatorki reprezentujące Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku (Ula) oraz Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz (Ilona).

Projekt zakłada cykl kulinarnych warsztatów, których uczestniczki i uczestnicy przygotują słodkości z różnych stron świata oraz (otwarte dla szerszej publiczności) projekcje filmowe, wykłady dotyczące sytuacji kobiet w wybranych kulturach. Zależy nam aby podejmowane działania uzupełniały się – i tak, kiedy w czasie warsztatów zostaną przygotowane smakołyki kuchni arabskiej, w następnym dniu zapoznamy się z filmem o sytuacji kobiet w tej kulturze. Oczywiście film i wykład będzie okazją do degustacji przygotowanych pyszności.

Z racji na specyfikę projektu różne działania adresowane będą do różnych grup – w warsztatach kulinarnych weźmie udział 16 osób – 8 przedstawicielek/przedstawicieli ZU3W i 8 dziewcząt lub chłopców ze szkół ponadpodstawowych. Ta grupa po raz pierwszy spotka się na warsztatach integracyjnych planowanych na początek października. Przygotowałyśmy dla nich niespodziankę – zajęcia integracyjne będą miały charakter warsztatu plastycznego. Każdy biorący w nich udział udekoruje fartuszek w którym będzie pracować podczas warsztatów kulinarnych. Ta szesnastka będzie spotykać się w czasie pięciu warsztatów kulinarnych: kuchni żydowskiej, arabskiej, polskiej, tradycyjnej kulturze typu ludowego (Słowiańszczyzna)

Wykłady, projekcje i degustacje przygotowane są dla szerszej publiczności (przewidujemy grupę ok. 60 osób), już wkrótce podamy dokładne terminy spotkań. Na dany moment wiemy, że spodziewać się można ciekawych wykładów eksperckich. Wsparcia merytorycznego udziela nam Stowarzyszenie Ethnos. Planujemy też ciekawą oprawę dla poszczególnych spotkań. Pierwszy wykład dotyczyć będzie sytuacji kobiet w kulturze żydowskiej, odbędzie się 12 października o godz. 17.00 w Centrum Kultury Dziecka przy ul. Rembowskiego 17. Poprowadzi go p. Maria Nowacka.

20 października w Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się kolejne spotkanie z kulturą żydowską. I co szczególnie ważne dla wszystkich łasuchów- pierwsza degustacja słodkości przygotowanych pod okiem pani Anny Maksymowicz. Jeśli jesteście ciekawi smaków tradycyjnych żydowskich słodyczy-bądźcie z nami. Poza pokarmem dla ciała, nie zabraknie strawy dla ducha – będziemy kontynuować temat kultury żydowskiej.

W czasie projektu (wrzesień-marzec 2012) nie zabraknie czasu do dyskusji, dzielenia się refleksjami pomiędzy uczestniczkami i uczestnikami w różnym wieku. Kiedy tworzyłyśmy projekt towarzyszyło nam poczucie, że młodzież i seniorzy żyją w równoległych światach, bardzo rzadko mają okazję spotkać się, porozmawiać, zrobić coś wspólnie. „Apetyt na kulturę” odpowiada na tę sytuację – tworzymy przyjazną przestrzeń, szansę na wspólne uzupełnienie wiedzy, zdobycie nowych umiejętności, ale co najważniejsze to okazja dla międzypokoleniowej integracji.

W ramach projektu przygotujemy także kulinarną broszurę, w której znajdą się przepisy słodkości przygotowanych w czasie projektu, podstawowe informacje o sytuacji kobiet w prezentowanych projektach, a także informacje o „Apetycie na kulturę”.

„Apetyt na kulturę” to działanie w którym udało się pogodzić wiele naszych zainteresowań – gotowanie, feminizm i historię kobiet, zaciekawienie różnorodnością kulturową. Mamy nadzieję, że przy okazji projektu uda nam się pasjami podzielić z innymi mieszkankami/ mieszkańcami Zgierza.

Projekt jest realizowany w ramach Programu „Seniorzy w akcji” prowadzonego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Informacje oraz aktualności o projekcie można śledzić na blogu: apetytnakulture.blogspot.com

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ilona Majewska

Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz

.