A A A

Od 26 września do 2 października odbędzie się w Łodzi festiwal teatru alternatywnego SPOTKANIA 2011 organizowany przez Fundację Łódzkie Spotkania Teatralne. Zapraszamy do zapoznania się z programem festiwalu.

PROGRAM SPOTKAŃ 2011

W ubiegłym roku odbył się pierwszy festiwal zorganizowany przez Fundację. Zaprezentowano wówczas spektakle 9 zespołów teatralnych, w tym m.in. cieszących się ogromnym uznaniem: Teatru Ósmego Dnia oraz Teatru Węgajty. Spektakle prezentowano w Teatrze Pinokio, Fabryce Sztuki i Fabrysferze. Jednak Spotkania 2011 to coś więcej - to ideowa kontynuacja długoletniej tradycji Łódzkich Spotkań Teatralnych, jednego z najważniejszych festiwali teatru alternatywnego w Polsce. W tym roku udało nam się zaprosić legendę teatru alternatywnego - Akademię Ruchu, która niegdyś była częstym gościem łódzkiego festiwalu. Oprócz zespołów dobrze znanych łódzkiej publiczności, jak Teatr Brama czy Teatr Realistyczny, pokażemy także najciekawsze dokonania w obszarze monodramów (chętnie korzystających z nowych mediów) oraz spektakle poszukujące nowej formy wypowiedzi (m.in. teatr interaktywny).

Tegoroczny festiwal to:
  • cykl warsztatów (aktorskie i dotyczące techniki teatralnej - oświetleniowo-akustyczne) - trwające od 26 do 29 września w Teatrze Szwalnia,
  • 10 spektakli,
  • rozmowy pospektaklowe z zaproszonymi gośćmi,
  • projekcja filmu dokumentalnego "Zamknięta 5",
  • koncert zespołu Snow in Venice.

Większość prezentacji odbędzie się w Teatrze Szwalnia (ul. Struga 90), z wyjątkiem plenerowego spektaklu warszawskiej grupy Akademia Ruchu, który odbędzie się w przestrzeniach Fabryki Sztuki (ul. Tymienieckiego 3).

W ramach festiwalu pokażemy spektakle teatrów alternatywnych z całej Polski, a także gościnny pokaz Johna Morana - amerykańskiego performera. Festiwal poprzedzają warsztaty teatralne stanowiące dla artystycznych prezentacji ważne, edukacyjne zaplecze. Tegoroczny festiwal dofinansowany jest ze środków Województwa Łódzkiego.

Zapraszamy was na teatr, który dotyka i jest pożywką naszej ciekawości, uskrzydla i skrzeczy a czasem przechyla głowę w upartym obstawaniu przy swoim – mówi Anna Rogala z Fundacji Łódzkie Spotkania Teatralne. - W tym roku zmagamy się na granicy rzeczywistości i zabiegu formalnego stąd zobaczymy coś na kształt teatru dokumentalnego, który kawałkami „czystej” rzeczywistości nadziewa formę monodramu, pozwalając nam przeżyć, doświadczyć tego połączenia. Zobaczymy też tych, którzy na swojej rzeczywistej słabości budują wypowiedź teatralną lub filmową. Spotkamy niezmordowanych weteranów, którzy w środku Europy będą kontestować dla nas o nas. Zobaczymy dobrze nam znane i nowe grupy i będziemy uparcie pytać - gdzie jest miejsce dla człowieka, który autentycznie ginie – tak jak się ginie bez wojen i traum codziennie dzień po dniu z każdym słowem troszeczkę. Ten rok i ta edycja Spotkań jest dla nas czasem walki o siebie zarówno w znaczeniu formalny jak rzeczywistym zatem upaprani teatrem i w lekkiej życiowej zadyszce zapraszamy was Drodzy gorąco na teatr, muzykę, wieczorne rozmowy i bycie.

Pragnę podziękować tym, którzy zaangażowali się w prace nad festiwalem: przyjaciołom, wolontariuszom, partnerom, patronom medialnym. I tym, którzy uwierzyli w jego sens i potencjał. Przypomnę, że SPOTKANIA 2011 dofinansowane są z budżetu Województwa Łódzkiego. Dzięki temu wsparciu możemy pokazać Wam to, co wydaje nam się ważne w teatrze alternatywnym i podzielić się naszą wiedzą podczas poprzedzających festiwal warsztatów. Rozbudowując formułę sprzed roku, zaprosiliśmy dwójkę gości, którzy wręczą nagrodę dla spektaklu, który jest ich zdaniem najważniejszą teatralną wypowiedzią festiwalu. Każdy z nich symboliczny tysiąc złotych przeznaczy dla swojego faworyta. Ale żeby nie uciekać w całkowity subiektywizm, postanowiliśmy oddać władzę także Wam – publiczności. Oglądajcie, rozmawiajcie, bądźcie z nami! – dodaje Anka Perek, Prezes Fundacji.

 

źródło:

Anka Perek, Fundacja Łódzkie Spotkania Teatralne

.