A A A


Wystawa „Dziecięcy Świat, zabawki z dawnych lat”, otwarta w Dniu Dziecka w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy, to wyjątkowa podróż do krainy zabawek – zarówno dla młodszych jak i starszych zwiedzających. Wystawa pozwala zobaczyć, czym bawiły się dzieci w różnych okresach.

Zaprezentowano na niej lalki, duże i małe, w strojach z różnych epok oraz kręgów kulturowych (lalki w strojach ludowych, hiszpańską tancerkę flamenco, i japońską gejszę). Najstarsze eksponaty liczą sobie przeszło 100 lat, ale nie zabrakło także całkiem współczesnych lalek Barbie.

Zainscenizowane scenki pozwalają przenieść się w czasie do XIX-wiecznego pokoiku lalek, wyposażonego w stylowe miniaturowe mebelki (z prawdziwą zastawą stołową z Ćmielowa, maszyną do szycia, odtworzoną w detalach żeliwną kuchenką), przyjrzeć się szkole, gdzie w malutkich ławeczkach, zasiadają laleczki i misie, oraz odwiedzić wyspę piratów.

Oprócz lalek wystawa prezentuje misie, pajacyki i wyposażone w pozytywki pierroty, które poruszają się przy dźwiękach muzyki. Mimo, że wystawę zdominowały zabawki dla dziewczynek, w kolekcji znajdują się też całkiem współczesne samochodziki i zabawki dla chłopców.

Zbiory muzeum do niedawna stanowiły własność łodzianki, pani Wiesławy Zeler, która przez kilka lat prowadziła w Łodzi prywatne Muzeum Zabawek. Obecnie Muzeum Miasta Zgierza odkupiło kolekcję i wystawa zagości w naszym mieście na stałe. Warto ją odwiedzić pamiętając o wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu.

Iwona Hulewicz

.