A A A


(fot. Piotr Tołłoczko)

5 maja nastąpiło otwarcie jednej z najważniejszych imprez fotograficznych - Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi. Główne centrum festiwalowe znajduje się w Willi Grohmana przy ulicy Tylnej, chociaż wiele projektów pobocznych, wernisaży i warsztatów będzie odbywać się w różnych punktach Łodzi. Festiwal potrwa do 15 maja.

Tym razem główna wystawa Fotofestiwalu nosi tytuł Out of: Life / Mind / Space. Co kryje się pod tym tytułem?

Out of Life opowie o sposobach tworzenia alternatywnych rzeczywistości i o granicach, jakie stawia człowiek między tym, co wykreowane, a tym, co rzeczywiste.

Out of Mind może sprawić, że zmienimy sposób, w jaki postrzegamy samych siebie. Kluczem do zrozumienia wystawy są terminy: obsesja, iluzja i fantazja, ale przede wszystkim to, jak umysł otwiera się na zaskoczenie.

Oprócz głównego programu na wszystkich miłośników fotografii czeka wiele interesujących projektów, w tym m.in. Fabryka Fotografii - ósma edycja prezentująca prace najciekawszych studentów polskich i zagranicznych szkół fotograficznych. Twórcy przygotowali również ponad 20 indywidualnych i zbiorowych wystaw w galeriach całego miasta. Wśród nich dwie premiery fotograficzne - najnowszy projekt rosyjskiego fotografa Alexeya Titarenki, który artysta zrealizował w Łodzi oraz Energia Czasu. Archiwum Dalii - nieprezentowany do tej pory zbiór fotografii Łodzi z początku XX w. Oprócz tego przekrojowe wystawy najważniejszych postaci polskiej fotografii: Zofii Rydet, Krzysztofa Cichosza i Andrzeja J. Lecha.

A w naszej Galerii kilka zdjęć jako fotorelacja z otwarcia. 

Piotr Tołłoczko 

.