A A A


(fot. Piotr Tołłoczko)

27 marca to obchodzone od 1961 roku święto teatru i wszystkich, którzy teatr uprawiają, kochają, lubią oglądać. Łódzki projekt "Dotknij Teatru" miał właśnie na celu pozwolić na to wyjątkowe spotkanie publiczności, która licznie korzystała z przygotowanej oferty. Organizatorzy przygotowali ponad 60 propozycji spektakli, premier, spotkań warsztatowych, wykładów, projekcji filmowych. W „Dotknij Teatru” wzięły także udział nasze zgierskie ART.51.

Agata Drewnicz-Kaczmarek, Anka Perek i Justyna Zielińska, które działają od 2003 roku, chętnie włączają sie w teatralne kooperacje.

- Przyjęłysmy zaproszenie Grzegorza Kwiecińskiego, reżysera Teatru Ognia i Papieru jeszcze w tamtym roku - mówi jedna z aktorek - i zaczęłyśmy pracę nad tekstami Szekspira. Same pewnie nigdy nie sięgnęłybyśmy po taki tekst, więc to było ciekawe doświadczenie dla nas.

Mogło to być – i było – również interesujące doświadczenie dla wszystkich miłośników ART.51, którzy w niedzielny wieczór zjawili się w Łódzkiej Strefie Ekonomicznej przy ul. Tymienieckiego w Łodzi. W małym budynku ARTSTREFY widownia znalazła się w… toalecie. Metalowa konstrukcja, umywalka, sedes i siedzący przy stoliku pan. Można by rzec „babcia klozetowa” - miłośnik Szekspira, z kilkoma tomami jego twórczości na stoliku. Muzyka sącząca się z głośnika, ale jakby gdzieś obok. I wchodzą - one, działające na wyobraźnię. Trzy Kobiety - trzy typy. Rozmawiają ze sobą tekstami Szekspira, ale jakby całkowicie współcześnie. Efekt? Całość (nie patrząc na fragmenty za ciche lub te „w parterze”, których widownia z ostatnich rzędów nie mogła obejrzeć) przypada do gustu widza, być może bardziej do męskiej części publiczności, ale w końcu za to kocha się zgierskie ART.51. Mówią o kobietach, o swoich rolach, ale jednocześnie nie zapominają, że właśnie kobietami są.

Po łódzkim pokazie teraz tylko czekać zgierskiej odsłony „Offelii”. Kiedy się odbędzie? Aktorki jeszcze nie wiedzą, ale nasz serwis z pewnością będzie o tym informował.

Póki co zapraszamy do zajrzenia do naszej Galerii – tam zdjęcia z łódzkiej premiery.

.