A A A

wernisaz ziemiaobiecana

Od 1 marca do 20 kwietnia w Galerii Sztuki Miasto Tkaczy w Zgierzu przy ul. Narutowicza 5 będzie można zobaczyć wystawę prac Joanny Łabeńskiej, fotografki i przewodniczki po Łodzi oraz województwie łódzkim. Fotografie łódzkiej artystki zostaną zaprezentowane w czterech salach podzielonych tematycznie. 

Pierwsza z sal poświęcona będzie „kobiecości”, którą dodatkowo ozdobią prace wykonane przez Joannę Jaworską- współautorką książki „Łódzkie Czary-mary”. Druga to „powrót do korzeni” z akcentami historycznymi w postaci krosna i kołowrotka. Trzecia to „kwiecista woń” ze sztuką z tekstyliów wykonaną przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 56 z Łodzi. A ostatnia „żywotność materiału”, która w czasie wernisażu zamieni się w salę koncertową. To co je łączy to zdjęcia tkanin w wykonaniu artystki ukazane w nietradycyjny, urzekający i tajemniczy sposób. To próba nawiązania do historii regionu łódzkiego, początków włókienniczego imperium. Na miejsce prezentacji swoich prac artystka wybrała właśnie Miasto Tkaczy w Zgierzu, gdzie osiedlili się pierwsi tkacze, gdzie wszystko się zaczęło.

- Wystawa „Oto moja Ziemia Obiecana” jest tworem mojej wyobraźni, mojej koncepcji, mojej wizji, ale zorganizowanie jej i wykonanie to już nie w pojedynkę. Udało mi się zaciekawić i zarazić moją wizją bardzo wiele osób i instytucji, które chętnie wspierają moją inicjatywę a nawet czynnie biorą w niej udział - mówi Joanna Łabeńska, organizatorka wystawy.

Podczas oficjalnego otwarcia wystawy 28 lutego 2017 o godz. 18:30 odbędzie się również muzyczna uczta zespołu Janbley, który na tę specjalną okazję skomponował piosenkę. Przewidziano konkursy z atrakcyjnymi nagrodami zasponsorowany przez Joannę Jaworską i Regionalną Organizację Turystyczna Województwa Łódzkiego oraz słodką niespodziankę wieczoru.

Finiszer wystawy odbędzie się 1 i 2 kwietnia 2017 w łódzkiej Manufakturze, gdzie przeniesiona zostanie część wystawy, a podczas ekspozycji prac odbędą się warsztaty twórcze dla najmłodszych.

 

.