A A A

krzyk toface

fot. Facebook/Słodkobłękity, Anna Perek

Spektakl "To face" Teatru Krzyk z Maszewa zdobył Nagrodę im. Mariana Glinkowskiego na Zgierskich Spotkaniach Małych Teatrów "Słodkobłękity". Była to 22. edycja festiwalu organizowanego w Miejskim Ośrodku Kultury w Zgierzu.

Do Zgierza przyjechało 10 grup z całej Polski. Tegoroczna edycja była bardzo różnorodna - prezentowała się młodzież, osoby starsze, a także niepełnosprawni. Wiele z wystawianych przedstawień było adaptacjami tekstów literackich. Jak co roku podczas Festiwalu wydawana była gazetka. W tym roku w jury zasiadali: Jadwiga Sącińska (teatrolożka), Ewa Łukasiewicz (aktorka Teatru Szwalnia, instruktorka teatralna) oraz Leszek Karczewski (recenzent teatralny, dziennikarz). W ramach imprez towarzyszących organizatorzy zorganizowali koncert grupy „Mały Lekki Ojciec” w klubie AgRafKa oraz słuchowisko radiowe Radia Łódź pt. „Epitafum”. 

Grand Prix im. Mariana Glinkowskiego i 3500 zł nagrody za spektakl "zrealizowany własnym głosem, we własnej sprawie i na własną odpowiedzialność” otrzymał Teatr Krzyk z Maszewa.

Drugą nagrodę przyznano Teatrowi Wojtka Kowalskiego z Częstochowy za monodram "3 x Tak Rudnicki". Wyróżnienia otrzymały Teatr Przebudzeni z Ostródy ("Szatnia") oraz Teatr Boczny Tor z Piotrkowa Trybunalskiego ("Jacyśmy byli"). 

Przychylnością jury nie cieszył się jednak spektakl pt. „Trzej muszkieterowie” Teatru Alatyr z Warszawy. Był on pochwałą zabawy dorosłych ludzi i opracowaniem powieści Aleksandra Dumasa przeznaczonym dla każdego - od dziecka do znawcy teatru. Bliska ideału gra rekwizytów, świetna scenografia i zaangażowanie aktorów zyskało uznanie w oczach widzów. Jury było jednak bardziej krytyczne i sztuka artystów z Warszawy ostatecznie nie otrzymała nawet wyróżnienia.

Jurorzy podczas przyznawania nagród wyrazili zaniepokojenie "brakiem samodzielności teatralnych poszukiwań", które ich zdaniem wyraża się mechanicznymi adaptacjami tekstów literackich, schematycznymi konwencjami i pomijaniem kontekstu społecznego "tu i teraz".

Zgierskie Spotkania Małych Teatrów „Słodkobłękity” to ogólnopolski festiwal amatorskich teatrów niezależnych. Jego pomysłodawcą w 1994 r. był śp. Marian Glinkowski - reżyser Teatru ORFA, odznaczony m.in. odznaczeniem Gloria Artis oraz Zasłużony dla Kultury Polskiej.

.